• O bibliotece

• Lek na głowę jest w aptece, a na nudę w ...

bibliotece  :)

Serdecznie zapraszamy!

Biblioteka znajduje się na parterze szkoły. Z uwagi na mały metraż pomieszczenia uczniowie mają częściowy dostęp do zbiorów. Uczniowie klas najmłodszych sami wyszukują sobie książki z zakresu literatury dziecięcej. Zajmuje jedno pomieszczenie, w którym utworzone zostały:

Wypożyczalnia z czytelnią oraz Internetowe Centrum Informacji Multimedialnej

Oprócz wypożyczania książek do domu, można tu skorzystać ze słowników, encyklopedii lub odrobić zadane lekcje korzystając z literatury popularnonaukowej i intenetu.
          Centrum wyposażone jest w 4 komputery, urządzenie wielofunkcyjne /skaner, drukarkę/ oraz zestaw programów edukacyjnych na płytach CD: ENCYKLOPEDIA PWN, SŁOWNIKI: JĘZYKA POLSKIEGO, WYRAZÓW OBCYCH, ORTOGRAFICZNY, POPRAWNEJ POLSZCZYZNY, a także ATLAS ŚWIATA i TAJEMNICE OBRAZÓW.

Biblioteka jako Centrum Dydaktyczno- Informacyjne spełnia różnorakie  zadania:

• Udostępnia książki i inne źródła informacji
          • Tworzy warunki do poszukiwania, porządkowania i  wykorzystywania informacji z różnych źródeł oraz efektywnego posługiwania się technologią informacyjną.
          • Rozbudza i rozwija indywidualne zainteresowania uczniów oraz wyrabia i pogłębia u uczniów nawyku czytania i uczenia się.
          • Organizuje różnorodne działania rozwijające wrażliwość kulturową i społeczną : konkursy biblioteczne, czytelniczo-plastyczne, recytatorskie.
          • Prowadzi zajęcia z edukacji czytelniczej i medialnej w trakcie których kształtują się umiejętności wyszukiwania informacji na określony temat z uwzględnieniem zapotrzebowań i zainteresowań uczniów oraz postawy szacunku dla dziedzictwa kulturowego.
          • Opracowuje zbiory, prowadzi dokumentację pracy biblioteki, a także często zmienia się wystrój pomieszczeń.
          • Przygotowuje gazetki, imprezy szkolne we współpracy z nauczycielami.
          • Współpracuje z wychowawcami klas i ich preferencji czytelniczych
          • Księgozbiór uzupełniany jest na bieżąco w pozycje lekturowe dla uczniów oraz książki pedagogiczne dla nauczycieli.
          • Współtworzy stronę internetową szkoły. Biblioteka prowadzi swoją podstronę na stronie internetowej szkoły.
          • W bibliotece przeprowadzane są lekcje biblioteczne, w tym lekcje promujące czytelnictwo i rozwijające umiejętności informacyjne uczniów

Regulamin czytelni

1. W czytelni można korzystać ze wszystkich zbiorów.                                                                       2. Z księgozbioru podręcznego i czasopism można korzystać tylko na miejscu, nie wynosząc ich poza czytelnię.
          3. Czytelnik ma wolny dostęp do czasopism. Z księgozbioru podręcznego korzysta za pośrednictwem bibliotekarza.
          4. Przed opuszczeniem czytelni należy zwrócić czytane książki bibliotekarzowi.
          5. W czytelni obowiązuje cisza, nie wolno  spożywać posiłków
          6. Czytelnia jest nieczynna w czasie prowadzonych w niej zajęć dydaktycznych.

ZAPRASZAMY WSZYSTKICH CZYTELNIKÓW
          DO ODWIEDZANIA
          NASZEJ BIBLIOTEKI !!!

Bibliotekarz: mgr Barbara Szafran

W naszej bibliotece można:

1. Znaleźć informację na każdy temat.
          2. Korzystać z Internetu i księgozbioru podręcznego.
          3. Wyszukać książkę w katalogu alfabetycznym.
          4. Mieć spokój (z pominięciem przerw :) ).
          5. Porozmawiać z bibliotekarzem (najlepiej po przerwie :) ).
          6. Odrobić zadanie domowe.
          7. Wypożyczyć jednorazowo 3 książki.
          8. Sprawdzić stan swojego "Konta czytelnika".
          9. Się uśmiechać smiley!

W naszej bibliotece:
          Chętnie Cię widzimy!
          Nie stawiamy stopni!
          Do niczego nie zmuszamy!

ZAPAMIĘTAJ SWOJE OBOWIĄZKI WZGLĘDEM KSIĄŻKI smiley

1. Książkę wypożyczoną z biblioteki szanuję jak własną.
          2. Lekturę obowiązkową zwracam do biblioteki zaraz po omówieniu jej na lekcjach.
          3. Inne książki oddaję najpóźniej w ciągu miesiąca.
          4. Fakt zgubienia książki zgłaszam jak najszybciej bibliotekarzowi.
          5. Zgubioną książkę odkupuję, lub w zamian przynoszę inną.
          6. Kiedy czytam, nie spożywam posiłków, aby nie poplamić kartek.
          7. Wkładając lub wyjmując książkę z plecaka szkolnego staram się nie potargać okładki.
          8. Nigdy nie pożyczam książki z biblioteki innym osobom, najpierw oddaję ją bibliotekarzowi.

GDY ZAGUBISZ KSIĄŻKĘ: sad

W przypadku zagubienia przez ucznia książki wypożyczonej z biblioteki, uczeń przede wszystkim ma obowiązek jak najszybszego zgłoszenia tego faktu bibliotekarzowi, który ustali sposób rozwiązania problemu odpowiedni dla obu stron.

Istnieje kilka możliwości, najczęściej uczeń odkupuje ten sam tytuł lub przynosi inną książkę o podobnej tematyce, nie może ona jednak być zniszczona lub przestarzała.