• Historia naszej miejscowości

• Historia naszej miejscowości wg Kroniki szkoły

Jabłonica Polska, wieś w województwie podkarpackim. Leży na nizinie podkarpackiej, w tzw. Dołach jasielsko-krośnieńsko-sanockich, 298 m. n.p.m., osłonięte od północy i od wschodu górzystym wzniesieniem. Przez wieś przepływają potoki: jeden z nich wypływa z góry Bucznik 436 m. i łączy się z potokiem „Malinówka”, płynącym z sąsiedniej miejscowości Malinówki i wpada z prawego brzegu do niezbyt odległego Wisłoka.

Nazwa wsi Jabłonica Polska pochodzi prawdopodobnie od nazwy drzew, tak jak i nazwy sąsiednich miejscowości: Malinówka, Orzechówka, Trześniów, Jasionów.

Od roku 1848 dodana została nazwa „Polska”, w odróżnieniu od Jabłonicy Ruskiej, położonej w tymże powiecie nad Sanem.

Obecnie wieś zmieniła swój wygląd z drewnianej na murowaną. W roku 1934 Jabłonica Polska liczyła 1.138 mieszkańców. W tym 617 narodowości polskiej, 498 ruskiej i 23 żydowskiej. Obecnie liczy ponad tysiąc mieszkańców, wszyscy narodowości polskiej.