• Projekt FENIKS

•       Projekt FENIKS realizowany w latach 2009-2012

Projekt Feniks był trzyletnim programem odbudowy, popularyzacji i wspomagania fizyki w szkołach w celu rozwijania podstawowych kompetencji naukowo-technicznych, matematycznych i informatycznych uczniów. Realizowany był w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki Europejskiego Funduszu Społecznego przez zespół trzech uczelni: Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Humnistyczno-Przyrodniczy Jana Kochanowskiego Kielcach i Uniwersytet Rzeszowski.

Głównymi celami projektu było:

- rozbudzenie zainteresowań naukami ścisłymi,

- wzmocnienie kompetencji naukowo-technicznych, matematycznych i informatycznych,

- rozwinięcie zainteresowań poznawczo-naukowych.

Działań Projektu skierowane były do młodzieży gimnazjum i szkół średnich zainteresowanych fizyką. Z naszego województwa podkarpackiego do projektu  zakwalifikowało się 80 szkół.

Działania projektu zogniskowane były wokół doświadczeń z fizyki, zarówno pokazowych wykonywanych przez nauczycieli , a przede wszystkim przez uczniów.

Główne działania projektu były następujące:

- zajęcia pozalekcyjne dla uczniów w szkołach przez 3 lata

-wizyty z fizyką pracowników uczelni w szkołach (2 wizyty w naszej szkole)

- zajęcia uczniów na uczelni (6 wizyt na Uniwersytecie Rzeszowskim) z wykładem i doświadczeniami praktycznymi w laboratoriach fizycznych,

- konkursy projektów naukowych ( 10 finalistów, 2 laureatów konkursu)

- portal internetowy dla uczniów i nauczycieli,

- doposażenie szkół w zestawy do doświadczeń fizycznych oraz materiały naukowe dla uczniów.

W projekcie Feniks uczestniczyło z naszego gimnazjum 25 uczniów. Cieszył się on ogromnym zainteresowaniem. Każda forma projektu: zajęcia pozalekcyjne, zajęcia na uczelni, konkursy gromadziły nie tylko uczestników projektu, ale także dodatkowych uczniów- słuchaczy nie uczestniczących bezpośrednio w projekcie).

Szczególnym zainteresowaniem uczniów cieszyły się zajęcia pozalekcyjne koła fizycznego działającego w szkole przez 3 lata. Na tych zajęciach uczniowie mogli poszerzać swoją wiedzę i umiejętności wykonując doświadczenia przy użyciu sprzętu laboratoryjnego mieszczącego się w naszej szkole, ale przede wszystkim wykonując doświadczenia przy użyciu prostych materiałów codziennego użytku. Doświadczenia te uczniowie często powtarzali i modyfikowali w domu. Na podstawie tych obserwacji doświadczeń uczniowie dokonywali analizy i wyciągali wnioski.

Kolejną bardzo ciekawą formą były konkursy na projekt naukowy o tematyce fizycznej lub astronomicznej. Uczniowie wykonali ok. 30 prac , z których 10 zostało wyróżnionym a 2 uczennice otrzymały tytuł laureata konkursu, prezentując swój projekt na forum uczniów, nauczycieli i pracowników Uniwersytetu  Rzeszowskiego, który był transmitowany przez Telewizję Rzeszów i łącze internetowe.

Wśród wyróżnionyc tytułem finalisty konkursu na projekt naukowy projektu FENIKS znaleli się:

15 czerwca 2009r. Natalia Bajgier i Dominika Rymarz za pracę pt. OGNIWA"

8 lutego 2010r. Adrianna Latkiewicz i Gabriela Lisowska za pracę "ROZSZERZALNOŚĆ TEMPERATUROWA WODY"

7 czerwca 2010r. Damian Kwolek i Konrad Reszka za prace pt. "NAJPROSTSZY MODEL SILNIKA"

14 stycznia 2011r. Gabriela Szmyd i Agnieszka Kordiaka za pracę pt: "CZY WSZYSTKO CO SIĘ PALI MUSI SIĘ SPALIĆ?"

7 czerca 2011r. Marcin Bajgier i Adrian Sługocki za pracę pt: "LAMPA PLAZMOWA"

24 stycznia 2012r. uczennice naszego gimnazjum - Weronika Lisowska i Iwona Kwolek, zostały laureatkami konkursu na projekt naukowy projektu Feniks. Ich praca pt. "Bańki mydlane" została doceniona przez pracowników naukowych UR.

Inną bardzo ciekawą formą projektu były przyjazdy pracowników uczelni z wykładami i pokazami doświadczeń do naszej szkoły, w których uczestniczyła cała szkoła. Następstwem tego spotkania był pokaz doświadczeń przygotowanych przez naszych feniksowiczów dla najmłodszych uczniów edukacji wczesnoszkolnej.

Widząc wielkie zainteresowanie uczniów, w różnym wieku daje nadzieję na wzmocnienie zainteresowań wśród uczniów naukami ścisłymi, a w szczególności fizyką.