• Regulamin i zasady funkcjonowania Szkoły Podstawowej w Jabłonicy Polskiej w razie zawieszenia wszystkich zajęć stacjonarnych

        •  

          Regulamin i zasady funkcjonowania Szkoły Podstawowej

          w Jabłonicy Polskiej w razie zawieszenia wszystkich zajęć stacjonarnych i przejścia na nauczanie na odległość (wariant C)  lub zorganizowania kształcenia mieszanego (wariant B)

           

          Na podstawie Rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki z dnia  23  października 2020 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, oraz § 1 ust. 1 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z  dnia  20  marca  2020 r.  w sprawie  szczególnych  rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (Dz.U.2020.493 ze zm.)

           

          1. Dostęp do narzędzi TIK

           

          • Wychowawcy poszczególnych klas zobowiązani są do zebrania informacji od uczniów i ich rodziców na temat posiadanego sprzętu komputerowego oraz dostępu do internetu.
          • Wszelkie potrzeby uczniów i nauczycieli w tym zakresie zgłasza się dyrektorowi szkoły. W przypadku stwierdzenia, że nie wszyscy uczniowie i/ lub nauczyciele mają dostęp do infrastruktury informatycznej, dyrektor kontaktuje się z organem prowadzącym szkołę, który może użyczyć na zasadzie umowy cywilnej uczniom lub nauczycielom sprzęt niezbędny do kształcenia na odległość.
          • Uczniowie, którzy nie mają dostępu do internetu będą korzystać z infrastruktury szkolnej.

           

          1. Realizacja zajęć z wykorzystaniem narzędzi TIK

           

          • Narzędziem do komunikacji i prowadzenia zajęć jest platforma MICROSOFT 365 (TEAMS). Dodatkowo nauczyciele mogą kontaktować się z uczniami za pomoczą poczty elektronicznej i grup klasowych utworzonych w aplikacji Messenger.
          • Materiały dla uczniów do lekcji nie realizowanej na wizji nauczyciel przekazuje najpóźniej do godziny 15.00.
          • Nauczyciele powinni na bieżąco rozwijać swoje umiejętności w zakresie wykorzystania TIK w edukacji korzystając z dostępnych e-szkoleń.

           

          1. Bezpieczeństwo w sieci

           

          • Kształcenie na odległość organizowane jest z uwzględnieniem zasad bezpiecznego korzystania z internetu i urządzeń umożliwiających komunikację elektroniczną. Dobór narzędzi przy tej formie kształcenia powinien uwzględniać aktualne zalecenia medyczne dotyczące czasu korzystania z urządzeń, ich dostępności w domu, wieku      i etapu rozwoju ucznia.

           

          • Biorąc pod uwagę wiek i możliwości psychofizyczne uczniów, dyrektor we współpracy z nauczycielami ustala plan zajęć na każdy dzień w okresie pracy zdalnej.
          • Wychowawcy   informują    rodziców    i    uczniów    o    zagrożeniach    związanych z użytkowaniem internetu. Wszelkie zaistniałe sytuacje stanowiące zagrożenie dla ucznia należy zgłaszać wychowawcy klasy.
          • Uczniowie logują się na platformie Microsoft Teams posługując się pełnym imieniem i nazwiskiem.

           

          1. Modyfikacja zestawu programów

           

          • Dyrektor na bieżąco monitoruje kontakt nauczycieli z uczniami oraz realizację podstawy programowej.
          • Ustala, we współpracy z nauczycielami, ewentualną potrzebę modyfikacji zestawów programów, dostosowując je do zdalnego nauczania np. poprzez przestawianie działów (realizowanie na odległość tych tematów, które uczeń może opanować w dużej mierze samodzielnie), rezygnacja z treści spoza podstawy programowej, wybranie innego programu, który pozwala efektywniej nauczać na odległość.

           

          1. Modyfikacja programu wychowawczo-profilaktycznego

           

          • Dyrektor w porozumieniu z radą rodziców i radą pedagogiczną ustala potrzebę zmiany programu wychowawczo-profilaktyczny bądź jego modyfikację. Potrzeba dostosowania programu wynika z możliwości jakie ma szkoła w czasie nauczania na odległość oraz stanu zagrożenia epidemiologicznego.

           

          1. Prowadzenie zajęć

           

            1. Zajęcia w ramach  nauczania  zdalnego  i  hybrydowego  mogą  być  prowadzone  w oparciu m.in. o:
          • materiały    edukacyjne    na    sprawdzonych    portalach    edukacyjnych    i    stronach internetowych wybranych instytucji kultury i urzędów;
          • zintegrowaną platformę edukacyjną: Microsoft Teams;
          • dziennik elektroniczny;
          • komunikację poprzez pocztę elektroniczną;
          • komunikatory internetowe;
          • programy telewizji publicznej i audycje radiowe;
          • podręczniki, ćwiczenia, karty pracy, z których uczeń korzysta w szkole;
          • kontakt telefoniczny z nauczycielem;
          • wydrukowanie przez szkołę materiałów dla uczniów i wyłożenie ich we wskazanym miejscu do odbioru przez rodziców;
          • inne sposoby wskazane przez dyrektora szkoły w porozumieniu z nauczycielami i przy wsparciu organu prowadzącego.

           

            1. O wyborze sposobu prowadzenia zajęć w ramach nauczania zdalnego i hybrydowego decyduje nauczyciel w porozumieniu z dyrektorem, uwzględniając specyfikę nauczanego przedmiotu, bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni oraz możliwości techniczne wszystkich uczestników tego procesu.

           

            1. Nauczyciel  jest   zobowiązany   do   realizacji   tematów   na   bieżąco   zgodnie   z obowiązującym tygodniowym rozkładem zajęć, stosując różnorodne formy pracy.

           

            1. Planując zajęcia lekcyjne nauczyciel zobowiązany jest do dostosowania zadań dla uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.

           

            1. Wychowawca ma obowiązek zapoznania uczniów swojej klasy z obowiązującym regulaminem.

           

            1. Lekcje zdalne odbywają się wg aktualnego planu lekcji.

           

            1. Dyrektor szkoły w porozumieniu z nauczycielem danego przedmiotu decyduje, które lekcje będą odbywały się online.

           

            1. Lekcje online trwać będą 30 minut. Reszta czasu w ramach 45 minut lekcji przeznaczona będzie na samodzielne wykonywanie zadań przez uczniów.

           

            1. W czasie trwania lekcji online uczniowie nie muszą mieć włączonych kamer. Mikrofony należy włączyć tylko na prośbę nauczyciela prowadzącego lekcję. To nauczyciel kieruje dyskusją w czasie lekcji.

           

            1. Podczas trwania lekcji online wpisy dokonywane przez uczniów mogą dotyczyć tylko tematu lekcji.

           

            1. Zabrania się umieszczania komentarzy i wpisów oraz podejmowania innych działań, które mogą zakłócać przebieg lekcji.

           

            1. Zabrania się nagrywania wizerunku osób biorących udział w lekcji, rozpowszechniania go i udostępniania osobom trzecim.

           

            1. Zabrania się udostępniania i rozpowszechniania plików, zdjęć, nagrań i innych materiałów wykorzystywanych w czasie lekcji osobom trzecim.

           

            1. Uczeń przystępujący do lekcji ma obowiązek przygotować zeszyt, podręcznik, ćwiczenia do danego przedmiotu, przybory do pisania oraz słuchawki lub głośniki. Zalecane jest posiadanie kamerki.

           

            1. Nauczyciel przedmiotu może wprowadzić do regulaminu dodatkowe ustalenia.

           

            1. Powyższe zapisy wynikają z obowiązujących przepisów RODO, a złamanie regulaminu w kwestii udostępniania wizerunku i nagrań grozi odpowiedzialnością karną.

           

            1. Nieobecność  na  lekcji  zdalnej  równa  się  z  wpisem  nieobecności  na  lekcji   w dzienniku elektronicznym.

           

          1. Zasady nauczania zdalnego i hybrydowego

           

          • Uczeń ma obowiązek systematycznej pracy w ramach zdalnego i hybrydowego nauczania, w szczególności zapoznania się z zadanym materiałem i odrabiania zadanych zadań.
          • Jeśli uczeń ma problem z dostępem do sprzętu elektronicznego w tym komputera czy internetu, to fakt ten należy zgłosić do wychowawcy klasy, celem ustalenia innej formy dostarczenia niezbędnych materiałów. Kolejno wychowawca jest zobowiązany zgłosić taką informację dyrektorowi szkoły i ustalić z poszczególnymi nauczycielami formę przekazania materiałów do nauki.
          • Wykonywanie zadań określonych przez nauczyciela jako praca domowa jest obowiązkowe.
          • Każdy sprawdzian czy test muszą być odnotowane w dzienniku elektronicznym z odpowiednim wyprzedzeniem (zgodnie ze statutem szkoły), tak, aby umożliwić każdemu uczniowi przygotowanie się i zorganizowanie dostępu do komputera oraz internetu w wyznaczonym czasie.
          • W   przypadku   pytań    lub   wątpliwości   związanych   z   nauczaniem   zdalnym      i hybrydowym uczeń pozostaje w kontakcie z wychowawcą oraz nauczycielami uczącymi.  Uczniowie  mają  prawo  zadawać  pytania  do  zamieszczonych  tematów  i zadań, a nauczyciel powinien na każde z nich odpowiadać i pomóc uczniowi opanować zadany materiał.
          • Informacja dla uczniów i rodziców o postępach w nauce przekazywana jest przez e-dziennik.

           

          1. Kontrola uczestnictwa ucznia w zajęciach

           

          • Uczeń zobowiązany  jest  do  codziennego  odbierania  informacji  przekazywanych  w dzienniku elektronicznym i uczestnictwa w lekcji online w czasie rzeczywistym.
          • Każdy nauczyciel ma obowiązek kontrolowania, czy uczeń lub jego rodzic odczytuje wiadomości z wysłanymi zadaniami do pracy zdalnej.
          • Jeśli w ciągu tygodnia uczeń lub rodzic nie odczyta wiadomości, bądź uczeń nie pojawi się na lekcji online, nauczyciel prowadzący zajęcia jest obowiązany do poinformowania o tym fakcie wychowawcę klasy.
          • Wychowawca  podejmuje  próbę  kontaktu   z   rodzicami   ucznia,   co   odnotowuje w dzienniku elektronicznym w odpowiedniej zakładce.

           

          • O nieudanej próbie kontaktu z rodzicami wychowawca klasy informuje dyrektora szkoły, który powiadamia o tym fakcie organ prowadzący.
          • W przypadku, kiedy choroba ucznia uniemożliwia mu naukę, rodzice pisemnie informują o tym fakcie wychowawcę klasy za pośrednictwem dziennika elektronicznego,  a  ten  nauczycieli.  Po  skończonej  chorobie  uczeń  uczestniczy    w zajęciach i w miarę możliwości realizuje zaległy materiał.

           

          1. Konsultacje z nauczycielami

           

          • Nauczyciele prowadzący zajęcia organizują dla uczniów i rodziców konsultacje. Informacje o terminach tych konsultacji będą udostępnione na stronie internetowej szkoły i w dzienniku elektronicznym.
          • Konsultacje  są  dobrowolne,  a  ich  wymiar  jest  uzależniony  od  potrzeb  uczniów   i warunków szkoły.

           

          1. Wybrane aspekty klasyfikacji

           

          • Klasyfikowanie i promowanie uczniów odbywa się na zasadach opisanych w statucie Szkoły Podstawowej w Jabłonicy Polskiej.  Zapisy zawarte w statucie są również podstawą do przeprowadzenia egzaminów poprawkowych, klasyfikacyjnych oraz sposobu ustalania rocznej oceny z zachowania w przypadku wniesienia zastrzeżenia do trybu ustalenia tej oceny.
          • O zagrożeniach oceną niedostateczną wychowawca informuje rodziców w terminie wynikającym z harmonogramu pracy szkoły poprzez e-dziennik oraz podczas rozmowy telefonicznej. Rodzic potwierdza zapoznanie się z ocenami dziecka.
          • Ocenę śródroczną/roczną zachowania wystawia wychowawca klasy. Opiera się on na zasadach ujętych w Statucie Szkoły, jak również na własnych obserwacjach zachowania ucznia. Dokonując takiej oceny także należy brać pod uwagę specyfikę sytuacji, w jakiej ocena jest wystawiana.

           

          1. Inne zadania wynikające z przepisów prawa oświatowego

           

          • Dyrektor zawiadamia nauczycieli, którzy przekazują informację rodzicom, o sposobie i trybie realizacji zadań wynikających z przepisów prawa oświatowego.
          • Wychowawcy przekazują rodzicom informację na temat ustalonego sposobu prowadzenia zajęć z zakresu pomocy psychologiczno-pedagogicznej.

           

          1. Koordynowanie współpracy nauczycieli z uczniami lub rodzicami

           

                            Dyrektor:

          • Koordynuje współpracę nauczycieli z rodzicami w zakresie organizacji kształcenia dla uczniów posiadających orzeczenia, opinie, zdiagnozowanych przez szkołę ze względu na specjalne potrzeby edukacyjne i możliwości psychofizyczne.

           

          • Koordynuje spotkania zespołu nauczycieli i rodziców dotyczące opracowania wielospecjalistycznej oceny poziomu funkcjonowania ucznia i ipet-u, uzyskiwania zgody na udzielanie pomocy psychologiczno-pedagogicznej.
          • Przekazuje nauczycielom, uczniom i rodzicom informacje o sposobie i trybie realizacji  zadań  w  zakresie  organizacji   pomocy  psychologiczno-pedagogicznej i zajęć rewalidacyjnych.

           

          1. Postanowienia końcowe

           

          • Regulamin wchodzi w życie z dniem następnym po dniu jego ogłoszenia i jest udostępniany na stronie internetowej szkoły.
          • Każdy   z    nauczycieli,    rodziców    i    uczniów    ma    obowiązek    zapoznania    się z regulaminem.
          • Regulamin o aktualnej treści obowiązuje do czasu jego zmiany.
          • W sprawach nieuregulowanych niniejszym regulaminem, stosuje się przepisy prawa powszechnie obowiązującego.