• ROLA ZABAWY W ŻYCIU DZIECKA

        •  

           

           

           

               

           

                   Zabawa daje dziecku pełnię życia, której ono potrzebuje. Jest dla niego: "Pracą i myśleniem, i twórczością, i realizmem, i fantazją, i odpoczynkiem, i źródłem radości". Stanowi w życiu człowieka jedną z najbardziej atrakcyjnych form ruchu. Towarzyszy jej zawsze  dobry nastrój, psychiczne odprężenie - a więc jest doskonałą formą czynnego wypoczynku. Była ona zawsze bliska człowiekowi. Znajdował w niej radość, poczucie więzi, wyzwalała w nim aktywność i pozwalała wyrazić siebie.

          Czy w cywilizacji komputerowej jest jeszcze na nią miejsce? Na pewno tak!

          Zabawy nic nie jest w stanie zastąpić, ani wyręczyć, bo jak twierdzi R. Trześniowski: " Jest ona dopełnieniem życia, a nawet samym życiem, które bez zabawy stałoby się ubogie, niepełne i nieciekawe."Nikt nie ma wątpliwości, że zabawa ubarwia życie człowiekowi, czyni je radosnym i przyjemnym, daje uczucie odprężenia, mobilizuje do dalszych wysiłków w szkole i w pracy.

          Ogromne znaczenie zabawy podkreślają psycholodzy, zwracając uwagę na następujące jej aspekty:
          - zabawa rozszerza zakres orientacji dziecka w ważnych obszarach świata przyrody i życia społecznego,
          - w zabawie dziecko uczy się rozumieć rzeczywistość i odróżniać ją od fikcji,
          -zabawa sprzyja rozwojowi myślenia przyczynowo-skutkowego i innych funkcji psychomotorycznych,
          - zabawa, szczególnie zespołowa, ma duże znaczenie uspołeczniające.

          Szczególne znaczenie wśród zabaw wykorzystywanych w nauczaniu zintegrowanym mają zabawy ruchowe do których zaliczamy: zabawy orientacyjno - porządkowe, zabawy na czworakach, zabawy bieżne, zabawy i gry rzutne, zabawy skoczne, zabawy i gry kopne oraz zabawy ze śpiewem.

          Zabawy i gry ruchowe oddziałują wszechstronnie na ustrój człowieka. Oparte na utylitarnych formach ruchu, jak: chód, bieg, skok, rzut, pełzanie, itp. przyczyniają się do podnoszenia sprawności  fizycznej i rozwoju psychomotorycznego dziecka.

          Zabawy ruchowe przede wszystkim:

          - wprowadzają radosny nastrój, stanowią atrakcję i rozrywkę, przyczyniają się do dobrego samopoczucia, dają dziecku pełną swobodę oraz możliwość zaspokojenia naturalnej potrzeby ruchu ,

          - wpływają na kształtowanie takich zdolności motorycznych jak: szybkość, siła, zwinność, moc, wytrzymałość, poszerzają i doskonalą sposób potrzebnych i praktycznych umiejętności, które mają zastosowanie w codziennym życiu,

          - rozwijają samodzielność, zaradność i odwagę,

          - wyzwalają inicjatywę i pomysłowość, pobudzają wyobraźnię i ambicję, napawają wiarą
          w siebie i często są źródłem zdrowego optymizmu,

          - przygotowują do społecznego współdziałania i współżycia, uczą przystosowania się do czynności wykonywanych przez cały zespół rówieśników i działania na jego korzyść,

          - stwarzają okazję do kształtowania takich cech charakteru, jak: opanowanie, zdyscyplinowanie, wytrwałość, dokładność, uczciwość i uczynność,

          - rozwijają umysł, wzbogacają wiedzę dziecka, utrwalają szereg pojęć,

          - rozwijają spostrzegawczość, orientację w przestrzeni, umiejętność oceny odległości
          i kierunku, poznawanie stosunków liczbowych, barw, kształtów, sygnałów itp.

          - podnoszą stan zdrowotny dziecka,

          - stwarzają najlepsze warunki do czynnego odpoczynku, ze względu na różnorodność ruchów oraz możliwość organizowania oraz prowadzenia zajęć na wolnym powietrzu w ciągu całego roku.

             Zabawa jest więc istotnym czynnikiem rozwoju psychicznego dziecka, formą poznawania rzeczywistości i uczenia się w przyjemnej atmosferze. Uczenie się przez zabawę wyzwala ciekawość i zainteresowanie, wzbudza motywację do wykonywanych zadań szkolnych i wpływa na rozwijanie twórczych postaw poznawczych dzieci. Zabawowe formy uczenia się przyczyniają się do podtrzymania koncentracji uwagi, pamięci spostrzeżeniowo – wzrokowej  i słuchowej. Aktywność dziecka poprzez zabawę jest bardzo pomocna w rozwijaniu zdolności dostrzegania znaczących elementów obserwowanych zdarzeń, wskazywaniu zależności  i związków przyczynowo – skutkowych. Szczególne znaczenie mają zabawy poznawcze, które sprzyjają rozwijaniu zdolności ogólnych oraz wzbudzają rozwój procesów motywacyjno – emocjonalnych. Zabawy ułatwiają wytwarzanie pozytywnej motywacji, przy której uczeń chętnie podejmuje się wykonania zadania, ponieważ czerpie z tego satysfakcję.

                                                                                  Opracowała: Marta Matusz