• Wolontariat

        • Sprawozdanie z akcji proekologicznej „Listy dla Ziemi”

          W kwietniu 2014 r. Samorząd Uczniowski w naszej szkole przystąpił do udziału w akcji „Listy dla Ziemi” w ramach której  dzieci i młodzież w setkach polskich szkół napisali listy, w których będą przekonywać dorosłych do recyklingu, sadzenia drzew i innych pozytywnych działań.  „Listy dla Ziemi” to akcja o ogromnej skali i o ogromnej wadze. Temat skażenia środowiska to najważniejszy ekologiczny problem. Opiekun Samorządu Uczniowskiego p. Monika Szubrycht przeprowadziła lekcję tematyczną na temat recyklingu a następnie uczniowie przystąpili do pisania listów na papierze ekologicznym przygotowanym przez organizatora tej akcji Fundację Arka. Napisane na zajęciach w szkole listy dzieci zabrały do domów, by pokazać  je dorosłym (rodzicom, dziadkom). Efektem tych działań było edukowanie dzieci i młodzieży na temat ochrony środowiska i recyklingu, zachęcenie do dyskusji na temat najważniejszych problemów ekologicznych. Ponadto, edukacja ekologiczna prowadzona od najmłodszych lat wykształca odpowiednie przyzwyczajenia i nawyki służące ochronie środowiska.

          Sprawozdanie z akcji „POLA NADZIEI”

          Zwłaszcza we współczesnych czasach trzeba budzić „człowieka w człowieku” i w ludziach, abyśmy nie zwalniali się zbyt łatwo z obowiązku pomocy potrzebującemu naszej obecności,  a zwłaszcza nieuleczalnie choremu. Przywrócenie zdrowia niekiedy jest niemożliwe ale zawsze jest możliwe przywrócenie sensu życia, umocnienie w cierpieniu, wyrwanie z samotności.”

          W pierwszych dniach marca 2014 r. Samorząd Uczniowski z  Zespołu Szkół w Jabłonicy Polskiej zgłosił chęć udziału w akcji „Pola Nadziei”, z której dochód został przeznaczony na budowę  Hospicjum. Nasza szkoła już po raz czwarty przyłączyła się do ogólnoświatowej akcji „Pola Nadziei”, którą zapoczątkowano  w 1957 roku w Anglii.  Jej celem jest wsparcie osób umierających. Młodzież szkolna pod opieką opiekunki SU p. Moniki Szubrycht przygotowywała papierowe żonkile. Dzięki życzliwości dyrekcji w dniach 10-11.04.2014 r. zorganizowano kiermasz w Zespole Szkół w Jabłonicy Polskiej  na którym zbierano pieniądze na wsparcie hospicjum. Kwota zebrana w akcji to 102 złote, które trafiło na konto Centrum Opieki Paliatywno- Hospicyjnej w Krośnie. Każdy ofiarodawca otrzymywał w podziękowaniu balonik  lub żonkil. Kwiat ten jest międzynarodowym symbolem nadziei. Przypomina nam o ludziach cierpiących, oczekujących naszej pomocy i opieki w trudnym okresie odchodzenia z tego świata. Długie tygodnie przygotowania do akcji zwieńczone zostały sukcesem. Celem tej akcji jest nie tylko zbiórka pieniędzy. Chodzi o to, by w młodych ludziach budzić świadomość, że hospicjum jest potrzebne – że HOSPICJUM TO ŻYCIE.

          Monika Szubrycht

           

          SPRAWOZDANIE Z  PRACY SZKOLNEGO KLUBU EUROPEJSKIEGO „EURORĘKA” W ZESPOLE SZKÓŁ  W JABŁONICY POLSKIEJ W ROKU SZKOLNYM 2010/2011.

          W tym roku szkolnym w naszej szkole powstał Szkolny Klub Europejski nazwany przez uczniów „Euroreka”.

          Cele działalności Szkolnego Klubu Europejskiego:

          • uzyskiwanie przez członków klubu jak największej wiedzy o państwach Europy, ich geografii, historii, tradycji, kulturze i wzajemnych stosunkach
          • propagowanie idei integracji europejskiej w szkole i poza nią
          • udział w pojednaniu narodów Europy, w tym przełamywanie mitów i stereotypów
          • przygotowywanie społeczności szkolnej i lokalnej do życia w otwartej, zjednoczonej Europie
          • propagowanie nauki języków obcych oraz ich praktycznego wykorzystania.

          Na początku działalności opracowany został Statut, który określił cele i plan pracy tej organizacji.

          4 października 2010 r. Szkolny Klub Europejski przygotował  akademię z okazji Europejskiego Dnia Języków Obcych w naszej szkole. Podstawowym celem organizacji tego święta było uświadomienie uczniom znaczenia nauki języków obcych, promocja bogactwa kulturalnego Europy oraz zrozumienia miedzykulturowego. Na akademii uczniowie zaprezentowali ciekawe piosenki  w j. angielskim i niemieckim oraz przedstawienie odnoszące się do historii Wielkiej Brytanii i Wielkiego Pożaru Londynu zatytułowane „London’s burning” w języku angielskim. Kolejną atrakcja obchodów był Konkurs Interdyscyplinarny ze znajomości j. angielskiego i niemieckiego, którego zwycięzcy otrzymali nagrody rzeczowe.  Założone cele przyświecające temu przedsięwzięciu zostały osiągnięte.

          W grudniu 2010 roku zorganizowany został projekt Europa - nasz wspólny dom, co przyczyniło się do:

          - popularyzacji wiedzy o integrującej się Europie,

          - poszerzeniem wiedzy o krajach członkowskich w powiązaniu z ich historią, położeniem geograficznym, walorami przyrodniczymi, tradycjami kulturowymi i obyczajowymi,

          - kształtowanie postawy szacunku dla dziedzictwa kulturowego,

          - rozwijanie umiejętności poszukiwania, selekcjonowania i wykorzystania informacji  z różnych źródeł,

          -kształtowanie umiejętności współdziałania w zespole i pracy w grupie.

           

          Kolejnym przedsięwzięciem realizowanym w ramach tego klubu był projekt „The Snapshot  of cultural diversity”, który zrodził się z chęci pokazania uczniom nowego mniej znanego kraju  w nieszablonowy sposób przy użyciu metody WEBQUEST czyli samodzielnego  przeszukiwania dostępnych źródeł informacji w szczególności Internetu i znajdywania żądanych informacji, szeregowania danych, oceniania przydatności informacji. 

          Efektem tego działania było:

          ·      nawiązanie kontaktu z partnerską szkołą na platformie e-twinning,

          ·      prezentacja multimedialna o Rumunii przygotowana przez grupę uczniów w języku angielskim,

          ·      zapoznanie uczniów z definicją kultury, uświadomienie uczniom znaczenia podobieństw i różnic kulturalnych miedzy Polską a Rumunią oraz zweryfikowanie stereotypów,

          ·      dzielenie się ważnymi informacjami z uczniami z partnerskiej szkoły w Rumunii,

          Po przeprowadzeniu tego projektu prezentacja multimedialna o Rumunii została umieszczona na platformie e-twinning a uczniowie w ankiecie ocenili swój udział w projekcie.

           

          Monika Szubrycht

           

           

          Sprawozdanie z przeprowadzonej akcji KROŚNIEŃSKIE POLA NADZIEI

          w roku szkolnym 2010/2011

           

          Samorząd Uczniowski oraz Szkolny Klub Wolontariusza zgłosili się już po raz drugi  do udziału w akcji Krośnieńskie Pola Nadziei z której dochód został przeznaczony na budowę Krośnieńskiego Hospicjum. Zadaniem uczniów było przygotowanie papierowych żonkili  z powierzonych im materiałów a potem przeprowadzenie kiermaszu wielkanocnego  na którym były one sprzedawane. Wolontariusze wykazali się wielkim zapałem jak i odpowiedzialnością za podjęte działania. Dzięki życzliwości dyrekcji w dniu 18 kwietnia 2011r. zorganizowano kiermasz  w Zespole Szkół w Jabłonicy Polskiej a 19 kwietnia 2011r. w  Zespole Szkół  w Malinówce na którym zbierano pieniądze na wsparcie budowy Hospicjum. Każdy ofiarodawca otrzymywał w podziękowaniu żonkil. Kwiat ten jest międzynarodowym symbolem nadziei. Przypominają nam o ludziach cierpiących, oczekujących naszej pomocy i opieki w trudnym okresie odchodzenia z tego świata. Długie tygodnie przygotowania do akcji zwieńczone zatem sukcesem. Kwota zebrana w akcji  to ponad 100 złotych, które trafiło na konto Centrum Opieki Paliatywno- Hospicyjnej   w Krośnie.

          Efektem tego działania było:

          • Praca wolontariacka uczniów akcji Pola Nadziei a przez to wypracowywanie postawy zaangażowania wobec spraw społecznych  i poczucia empatii w stosunku do potrzebujących,
          • Ćwiczenie umiejętności pracy zespołowej,
          • Nauka planowania działań i konsekwencji w ich realizacji,
          •  Rozwiązywania konfliktów oraz znajdowania kompromisu; uczestnictwo w projekcie wymagało współodpowiedzialności grupy za efekt końcowy ich pracy, co potęgowało wzajemną mobilizację w obrębie poszczególnych zespołów.
          • Pomoc finansowa  Centrum Opieki Paliatywno- Hospicyjnej w Krośnie.
          • Zapoznanie się całej społeczności uczniowskiej z ideą wolontariatu i opieką hospicyjną.             

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

          Monika Szubrycht