• Dobre serce nie zawodzi

•

W kończącym się roku szkolnym 2014/2015 uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół w Jabłonicy Polskiej uczestniczyli w wielu przedsięwzięciach i akcjach charytatywnych przy współpracy ze Szkolnym Kołem PCK, Samorządem Uczniowskim oraz Szkolnym Klubem UNICEF pod opieką pań: Iwony Boczar, Małgorzaty Śnieżek i Moniki Szubrycht.

Były to, między innymi, następujące działania:

• zbiórka pieniędzy w ramach akcji „GÓRA GROSZA” , które zostały przekazane dla podopiecznych Towarzystwa „Nasz Dom”
          • zbiórka pieniędzy i żywności dla potrzebujących z gminy w ramach działania Polskiej Akcji Humanitarnej „ŚWIAT BEZ GŁODU”, których koordynatorem była pani Iwona Boczar
          • zbiórka pieniędzy ze sprzedaży KARTECZEK- CEGIEŁEK dla potrzebujących
            (na rzecz Kamila – chłopca z porażeniem mózgowym, podopiecznego Fundacji „Pomóż i Ty”)
          • zbiórka zawieszek od herbaty Lipton, zużytych baterii, zepsutych telefonów komórkowych, makulatury, elektroodpadów oraz plastikowych nakrętek dla Marysi, Emilki i Oskarka
          • zbiórka akcesoriów szkolnych  - „WYPRAWKA DLA DZIECI Z AFRYKI” – zorganizowana przez klasę VI i wychowawczynię panią Grażynę Rachwał

Wzięliśmy także udział w projekcie „TYDZIEŃ EDUKACJI GLOBALNEJ” – organizując spotkania dotyczące realnej sytuacji w krajach południowych. Poprzez oglądanie filmów i prezentacji multimedialnych oraz zdjęć udostępnionych przez PAH na stronie internetowej młodzież poszerzyła swą wiedzę dotyczącą życia ludności w Afryce oraz poznała zakres działalności Polskiej Akcji Humanitarnej.

Uczniowie wykazali się wieloma talentami biorąc udział w światowym projekcie UNICEF – WSZYSTKIE KOLORY ŚWIATA, podczas którego przygotowywali niezwykłe, charytatywne, szmaciane laleczki, które symbolizowały pomoc uczniów dla najbardziej potrzebujących dzieci na świecie, szczególnie w Sudanie Południowym. Koordynatorem akcji była pani Monika Szubrycht.

Wykonaliśmy także wiele  gazetek ściennych, m. in.:

„Świat bez głodu”, „Dni honorowego krwiodawstwa”,  „Recepta na zdrowie i dobrą naukę” , „Dzień walki z AIDS” ,  „Bezpieczne ferie” , „Sławne kobiety w Czerwonym Krzyżu”,  „Żyj zdrowo i bezpiecznie; 7. kwietnia – Światowy Dzień Zdrowia”, „Światowy Dzień Ziemi; Z energią zmieńmy źródła” ,  „31 maja – dzień bez tytoniu",  „Bezpieczne wakacje”.

Uczniowie chętnie uczestniczyli w tego typu akcjach, które poruszają sumienia i uczą jak pomagać potrzebującym. Zebrane podczas wszystkich akcji fundusze, uszyte laleczki oraz cegiełki zostały przekazane fundacjom zgodnie z przeznaczeniem. Zebraną żywność przekazaliśmy do Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Haczowie.

Bądź czynny! Pomagaj innym!