• WOLONTARIAT

•

• Chętne dzieci zachęcam do rozwiązywania przesłanego wam mailem "Zeszytu zadań dla najmłodszych" traktującego o Prawach Dziecka

Zdrowe odżywianie

Wakacje to dobry czas na zwrócenie uwagi na kwestię naszego zdrowia. Zależy ono od bardzo wielu czynników - na część z nich nie mamy wpływu, ale w zdecydowanej większości jesteśmy odpowiedzialni za nasz organizm i jego stan. Chcąc cieszyć się dobrym zdrowiem, powinniśmy poddawać się badaniom profilaktycznym, zaplanować regularną aktywność fizyczną (dopasowaną do naszych możliwości i zainteresowań), a także pamiętać o diecie. To, w jaki sposób się odżywiamy, ma ogromny wpływ na organizm. Pożywienie to paliwo, którego potrzebujemy do działania. Niestety nie wszyscy ludzie mają dostęp do pełnowartościowej diety. Czy wiesz, że co dziewiąta osoba na świecie chodzi spać głodna, a jednocześnie co dziewiąta cierpi z powodu nadwagi lub otyłości? Jest to paradoks współczesnego świata, polegający na tym, że w najbiedniejszych krajach brakuje podstawowych produktów do zagwarantowania mieszkańcom pożywienia. Z kolei w krajach bogatych liczba dostępnych produktów jest ogromna, ale brakuje świadomości, jak ważna jest ich jakość i skład. Zarówno niedożywienie, jak i zła dieta powodują problemy ze zdrowiem. Dzieciom cierpiącym z powody niedożywienia w najbiedniejszych krajach, pomoc niesie UNICEF. Takim krajem jest np. Niger, o którym mogliście się dowiedzieć oglądając film w linku powyżej. O Wasze zdrowie i bezpieczeństwo dbają rodzice, nauczyciele, lekarze, ale przede wszystkim dbacie Wy sami! Pamiętajcie o tym i wybierajcie zdrowe produkty na przekąski. Nie unikajcie aktywności sportowych. Wyjdzie Wam to na zdrowie!

Czy wiesz, co jesz? – „mój osobisty dziennik żywieniowy”.

Czy zastanawiasz się nad tym, co jesz? Czy podejmujesz świadome wybory żywieniowe? Jaką część Twojej diety stanowią warzywa? Jak często pozwalasz sobie na niezdrowe przekąski i słodycze? Być może odpowiedź na te pytania stanowi dla Was trudność, gdyż nie pamiętacie wszystkich produktów i posiłków, które spożywacie. Dlatego zachęcamy Was do przystąpienia do tygodniowego wyzwania w czerwcu. Waszym zadaniem będzie prowadzenie dokładnego dziennika żywieniowego. Przygotujcie sobie notes/zeszyt, w którym przez siedem dni zapiszecie wszystko, co jecie. Prowadźcie dokładne zapiski, uwzględniając godziny posiłków i wszystkie produkty, które zjedliście. Przekąski pomiędzy posiłkami także zapisujcie. Nie zapominajcie o płynach, które pijecie – woda, soki, herbata. Po tygodniu prowadzenia dziennika otrzymacie materiał do analizy Waszej diety. Zaznaczcie kolorem zielonym wszystkie posiłki, które były pełnowartościowe i zdrowe, kolorem czerwonym te, co do których wiecie, że nie były zdrowe (np. słodycze, fast foody etc.). Posiłki, co do których nie jesteście pewni czy są zdrowe, zaznaczcie na kolor fioletowy. Skonsultujcie to w grupie, z nauczycielem, rodzicem. Kiedy już przeanalizujecie dzienniki, zastanówcie się, co możecie zrobić, aby Wasza dieta była zdrowsza? Czy jesteście w stanie zrezygnować z niezdrowych przekąsek? Zastąpić je innymi produktami? Wprowadźcie zmiany w Waszych jadłospisach i postarajcie się zastosować do nich w kolejnym tygodniu.

Porada od sportowca

– zapoznajcie się z filmem UNICEF, w którym olimpijczyk Pita Taufatofua zdradza wskazówki, co możemy zmienić w swoich nawykach żywieniowych. Skorzystajcie z tych wskazówek i poszukajcie więcej informacji o Waszych ulubionych sportowcach i ich sposobach odżywiania. Jeśli sami trenujecie jakiś sport, może się to okazać pomocne. Pamiętajcie o jednym – właściwie zbilansowana dieta nie jest podyktowana modą i nie musi składać się z produktów o skomplikowanych nazwach. Możecie jeść zdrowo, komponując posiłki z ogólnodostępnych składników, które nie są ani trudnodostępne ani bardzo drogie. Najważniejsza jest świadomość i chęć wprowadzenia zdrowych nawyków do Waszego życia. https://www.youtube.com/watch?v=Y-X8PFF0TMs