• GODZINA Z WYCHOWAWCĄ kl. V i VI

        •  

          Dziękuję za Twoją pracę na lekcjach.

          Życzę Ci  udanego wypoczynku. Ciesz się z każdego słonecznego dnia i z każdej przeżytej przygody.

          Baw się dobrze, leniuchując w przydomowych ogródkach, na złocistych plażach,
          w górach i nad jeziorami.

          Wierzę, że wszyscy spotkamy się zdrowi, wypoczęci, opaleni i w doskonałych humorach
          w nowym roku szkolnym. Niech rozpoczynające się wakacje będą dla wszystkich dobrą okazją do rodzinnego odpoczynku oraz wspierania pasji i zainteresowań.

          ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

          23.06.2020 r.

           T. Wakacje. Jak zdrowo i bezpiecznie wypoczywać?

          Wakacje to czas relaksu od szkolnej ławki, to chwile radości i beztroski. Pamiętajmy, aby rozważnie korzystać ze wszystkich przyjemności, jakich dostarczają wakacje!

           

           

          Wszystkim życzę wesołych, słonecznych i bezpiecznych wakacji!

          -----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

          09.06.2020 r.

          T. Podsumowanie pracy w bieżącym roku szkolnym

          Zapraszam na konsultacje do szkoły w wyznaczonym terminie

          ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

          02.06.2020 r.

          T. Nasze święto – Dzień Dziecka

           

          Międzynarodowy Dzień Dziecka jest świętem obchodzonym na całym świecie. Został on zapoczątkowany przez Organizację Narodów Zjednoczonych w celu upowszechnienia zapisów i idei poświęconych dzieciom w Karcie Narodów Zjednoczonych z roku 1945. Jak dzień ten obchodzony jest w różnych państwa świata? Jakie są zwyczaje z nim związane? Czy Dzień dziecka obchodzony jest jedynie 1 czerwca?

           

           Czy zastanawialiście się kiedyś, jak ten dzień obchodzony jest w innych miejscach na Świecie? Oto kilka faktów, które udało nam się wyGooglać 

          FAKT 1 – Dzień dziecka nie zawsze obchodzony jest 1 czerwca

          Mimo, że dzień dziecka świętowany jest międzynarodowo, nie w każdym kraju przypada na tą samą datę. W Polsce, Niemczech i Chinach świętujemy go 1 czerwca. Z kolei w Japonii i Korei Południowej  dzieci i rodzice celebrują go 5 maja. We Francji, Indiach i Kanadzie dzień dziecka przypada na 20 listopada i to właśnie ten dzień jest obchodzony przez Unicef, jako dzień dziecka. Pozostałe kraje obchodzą dzień dziecka w indywidualnych terminach.

          FAKT 2 – Co kraj to obyczaj – dzień dziecka ma różne przesłanie

          • „Biała niedziela” – na wyspach Oceanii dzieci ubierane są na biało i udają się z rodzicami do kościoła.
          • „Szacunek dla dzieci” – to z kolei główny motyw do świętowania w Kanadzie, Korei Południowej i Japonii.
          • „Dzieci jako nasza nadzieja” – pod tym hasłem celebrują Amerykanie oraz Turkowie.
          • „Więź rodzice-dzieci” – to główny powód obchodzenia tego dnia na Tajwanie i w Chile.
          • „Prawa dzieci” – pod tym hasłami świętuję się w RPA oraz Indiach.

           

          FAKT 3 – Dzień dziecka to nie tylko życzenia i prezenty

          We wszystkich krajach dzieci dostają życzenia od swoich rodziców, w części są dodatkowo prezenty. Poniżej zestawiliśmy różne kraje, w których Święto Dziecka obchodzone jest nieco inaczej niż w Polsce oraz miejsca gdzie Święto Dziecka służy do upamiętnienia ważnego wydarzenia.

          Indie – kolorowe mundurki

          W Indiach obchodzi się urodziny Jawaharlal Nehru, pierwszego premiera Indii, który ustanowił Dzień Dziecka. W związku ze świętem, dzieci nie muszą zakładać do szkoły mundurków i mogą przyjść ubrane na kolorowo. Dodatkowo do wybranego przez dziecko stroju, przypinana jest róża, którą dziecko może przekazać dalej.

          Chiny – wolne od szkoły

          W Chinach w tym dniu dzieci mają wolne od szkoły, a osoby poniżej 14 roku życia mogą liczyć nawet na prezent od władz.

          Japonia – podział na płeć

          Japonia świętuje Dzień Dziecka 2 razy w roku, a to za sprawą podziału na płeć. Dziewczynki mają swój dzień w marcu (3.03), a chłopcy w maju (5.05). Jest to oparte na  długoletniej tradycji pochodzącej aż z VIII wieku. Dziewczynki w tym dniu przygotowują się na festiwal lalek, chłopcy na festiwal samurajów. Japończycy w tym dniu dekorują swoje domy lalkami i kwiatami śliwki.

          Korea Północna – parada

          W Korei Północnej świętuje się powołanie „Korpusu Młodych Pionierów” przed oczami mam teraz dzieci na paradzie i Głównego Wodza podziwiającego ich na telebimie.

          Meksyk – wyjątkowe zajęcia w szkołach

          Meksyk, zamiast odwoływać lekcje, przygotowuje specjalne zajęcia, by wspólnie celebrować czas z  najmłodszymi. W tym czasie dzieci mają dużo aktywności sportowych lub zajęć związanych ze wspólnych gotowaniem. Czyli podobnie jak w Polsce.

           

          Nowa Zelandia – święto rodziny i miłości

          W Nowej Zelandii święto oparte jest na lokalnym Maori, który strzegł skarbów. Głównej ideą tego dnia jest to, aby w tym dniu świętować pokój i miłość.

          Nigeria – rywalizujące ze sobą parady

          Tutaj święto obchodzone jest, podobnie jak w Polsce,  uczniowie biorą udział w paradach, część z nich konkuruje między sobą o nagrody.  Jednak organizacje międzynarodowe tworzą wspólne wydarzenia, które mają zjednoczyć dzieci z różnych rodzin i zapraszają dzieci, które nie mają możliwości korzystania z państwowego programu obchodów Dnia Dziecka. Celem takiego działania jest zmniejszenie wykluczenia.

          Paragwaj – upamiętnienie młodych żołnierzy

          Paragwaj – idziemy do Ameryki Południowej i kończymy naszą podróż po wszystkich kontynentach, tutaj w dniu dziecka upamiętnia się 3,500 dzieci, w wieku od 6 do 15 lat, które poległy dzielnie walcząc w obronie swojego państwa przeciwko 20,000 żołnierzy chcących okupić Paragwaj.

           

           

          Pamiętaj, że jako dziecko, masz swoje prawa. Posłuchaj!

          Piosenka o prawach dziecka 

           

           

          Z okazji Twojego święta chcę Ci złożyć życzenia:

           

           

          ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

          26.05.2020 r.

          T. Dzień Matki – o szacunku do rodziców

           

          26. maja jest dniem wyjątkowym. Dlaczego? Odpowiedź jest oczywista. Wówczas swoje święto obchodzą wszystkie mamusie w Polsce – i te młodziutkie, dopiero poznające, na czym polega niełatwa rola matkowania, jak i te dojrzałe, które wychowały już własne dzieci, stając się babciami.

          Przeczytaj teraz o tradycji celebrowania Dnia Matki

          Aby w ogóle rozpocząć opowieść o Dniu Matki, należy cofnąć się do starożytności, a dokładniej zagłębić się w kulturze ówczesnych Rzymian i Greków. Bo to właśnie oni czcili matki-boginie, które były symbolami płodności, urodzaju i plonów. Ten kult przetrwał wieki. Ale gdy pojawiło się chrześcijaństwo, zaczęto zabraniać wyznawania innych bogów, w tym Matki Natury.

          Oddawanie czci matkom mocno zakorzenił się w siedemnastowiecznej Anglii. Tam świętowano w katedrze lub pobliskich kościołach w niedzielę, stąd nazwa „niedziela u matki” (był to dzień wolny od pracy). Co ważne, ten piękny zwyczaj dotrwał aż do XIX wieku. Po zakończeniu II wojny światowej zaczęto go obchodzić ponownie. Warto jeszcze nadmienić, iż owa tradycja nie ograniczała się jedynie do modlitw w kościele. Każdy składał swojej matce podarunki, np. kwiaty, a w zamian otrzymywał od niej błogosławieństwo.

          Natomiast w Stanach Zjednoczonych było nieco inaczej. W roku 1858 pewna nauczycielka Ann Maria Reeves Jarvis ogłosiła wszem wobec, że oto będzie obchodzony Dzień Matczynej Pracy. Z kolei jej córka lata później, tj. w 1905 roku ustanowiła Dzień Matki. Wkrótce zwyczaj ten rozlał się na cały kraj. A w 1914 roku Kongres Stanów Zjednoczonych ostatecznie uznał ów – przypadający na drugą niedzielę maja – dzień za święto o charakterze narodowym.

          W naszym kraju owo święto, wzorując się na zachodnich sąsiadach, zaczęto na poważnie celebrować pierwszy raz właśnie w 1914 roku. I ta celebracja trwa nieprzerwanie pod dziś dzień – 26 maja (tylko u nas jest taka data).

          W innych, poza wspomnianymi wyżej, częściach świata ludzie także obchodzą Dzień Matki. Na przykład w krajach arabskich świętują 21 marca, na wschodzie (Rosja, Białoruś) – 8 marca, w Wielkiej Brytanii, Irlandii i… Nigerii w czwartą niedzielę Wielkiego Postu. W Meksyku zaś 10 maja, a w Hiszpanii i Portugalii w pierwszą niedzielę maja. W części państw Dzień Matki pełni jednocześnie funkcję Dnia Kobiet.

          Posłuchaj piosenki o matce w wykonaniu Krzysztofa Krawczyka:

          Słowo "mama" w róznych językach:

          jęz. angielski - mom, mum, mother

          jęz. białoruski - мама

          jęz. bretoński - mamm

          jęz. bułgarski - майка

          jęz. chorwacki - majka

          jęz. czeski matka, máti, máma, maminka, mamička, mamka, mutra

          jęz. duński - mor m, moder

          jęz. fiński - äiti

          jęz. francuski - maman, mère

          jęz. hebrajski -  ima

          jęz. hiszpański - mamá, madre

          jęz. holenderski - moeder

          jęz. indonezyjski - ibu, bunda, ibunda

          jęz. islandzki - móðir

          jęz. japoński - okāsan, haha

          jęz.kataloński - mare

          jęz. koreański - eomeoni

          jęz. łaciński - mater

          jęż. niemiecki - Mutter

          jęz. perski - مادر (mādar)

          jęz. portugalski - mãe, madre

          jęz. rosyjski - мама, мать

          jęz. rumuński - mamă

          jęz.słowacki - matka, mať, mama, mamka, mamička

          jęz. ukraiński - мати

          jęz. włoski - mamma, madre

          Za co kocham moją mamę? – odpowiedz na pytanie.

          19.05.2020 r. 

          T. Dlaczego warto czytać? 

           

           

          5 powodów, dla których warto czytać książki

          Jak KSIĄŻKI wpływają na Twój mózg?

          Jak czytać szybciej o 50% w 7 minut - szybkie czytanie

          A więc czytajmy!

           

          ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

          12.05.2020 r. 

          T. Zasady Fair Play nie tylko w sporcie ale i życiu codziennym.

           

          Bądźmy fair play

          Fair play jest przede wszystkim szeroko pojętą wartością przejawiającą się we wszystkich aspektach naszego życia. Dotyczy ona przede wszystkim sportowej postawy, ale w życiu codziennym wyraża się poprzez uczciwość, szacunek i godną postawę. Takie zachowanie powinno cechować nie tylko zawodników rangi mistrzowskiej, ale każdego młodego sportowca począwszy od szkoły podstawowej i małego klubu.

           

          ZASADY FAIR PLAY

          • Sukces jest ważny, ale nie za wszelką cenę.
          • Traktuj wszystkich tak samo, czy to w szkole, w rywalizacji na podwórku czy podczas ważnych zawodów i turniejów.
          • Każdemu zawodnikowi, nawet zawodnikowi drużyny przeciwnej należy udzielić pomocy jeśli tylko potrzebuje naszego wsparcia.
          • Bądź zawsze w porządku w stosunku do siebie, kolegów i koleżanek

           

          Czym jest zachowanie Fair-Play w sporcie?

          Słyszycie o tym na lekcjach w-f. Zobacz film, który odpowie ci na zadane wcześniej pytanie:

          ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

          05.05.2020 r.

          T. Kto to jest patriota?- Rocznica Uchwalenia Konstytucji 3 Maja

           

          W tym roku obchodzimy 229. rocznicę.

          Konstytucja 3 maja, właśc. Ustawa Rządowa z dnia 3 maja – uchwalona 3 maja 1791 roku ustawą regulująca ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Powszechnie przyjmuje się, że Konstytucja 3 maja była pierwszą w Europie i drugą na świecie (po konstytucji amerykańskiej z 1787 r.) nowoczesną, spisaną konstytucją. 

          Konstytucja 3 maja została ustanowiona ustawą rządową przyjętą tego dnia przez Sejm Czteroletni. Została zaprojektowana w celu zlikwidowania obecnych od dawna wad opartego na wolnej elekcji i demokracji szlacheckiej systemu politycznego Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Konstytucja zmieniła ustrój państwa na monarchię dziedziczną, ograniczyła znacząco demokrację szlachecką, odbierając prawo głosu i decyzji w sprawach państwa szlachcie nieposiadającej ziemi (gołocie), wprowadziła częściowe zrównanie praw osobistych mieszczan i szlachty oraz stawiała chłopów pod ochroną państwa, w ten sposób łagodząc nadużycia pańszczyzny. Konstytucja formalnie zniosła liberum veto.

          Przyjęcie monarchicznej Konstytucji 3 maja spowodowało opozycję republikanów oraz sprowokowało wrogość Imperium Rosyjskiego, które od 1768 roku było protektorem Rzeczypospolitej i gwarantem nienaruszalności jej ustroju. W wojnie w obronie konstytucji Polska, zdradzona przez swojego pruskiego sprzymierzeńca Fryderyka Wilhelma II, została pokonana przez wojska rosyjskie Katarzyny Wielkiej, wspierające konfederację targowicką – spisek części polskich magnatów przeciwnych zmianie ustroju Rzeczypospolitej. Po utracie niepodległości w 1795 roku przez 123 lata rozbiorów przypominała o walce o niepodległość. Zdaniem dwóch współautorów Ignacego Potockiego i Hugona Kołłątaja była „ostatnią wolą i testamentem gasnącej Ojczyzny”.

          Konstytucja przestała w praktyce obowiązywać (straciła znaczenie) 24 lipca 1792 roku (w momencie przystąpienia króla Stanisława Augusta Poniatowskiego do konfederacji targowickiej) – czyli po nieco ponad 14 miesiącach, w ciągu których Sejm Czteroletni uchwalił szereg ustaw szczegółowych, będących rozwinięciem jej postanowień[3]. Przestała natomiast być obowiązującym aktem prawnym (została derogowana) 23 listopada 1793 roku. Sejm grodzieński uznał wtedy Sejm Czteroletni za niebyły i uchylił wszystkie ustanowione na nim akty prawne.

          Jak powstała Konstytucja? 

           

          Kim jest patriota? Czym się cechuje? Jak wygląda? Jak się zachowuje? Jakie wartości wyznaje? Kilka prostych pytań i wydawałoby się, kilka prostych odpowiedzi. A jednak nie. Dlaczego? Bo dla każdego z nas patriota to kto inny. Dla jednych jest to człowiek, który za ojczyznę gotów jest walczyć i czuje się dumny z tego, że jest Polakiem. Dla innych jest to popychadło w rękach państwa, gdyż patriotyzm uważają za niegodny uwagi przeżytek. Ale nie ważne, co myślą i mówią inni. Ważne jest to, co myślisz ty. Odpowiedz na te pytania.

          ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

          28.04.2020 r.

          T. Tak samo językiem, jak i pięścią - agresja słowna.

          Co to jest agresja? Jakie są jej przyczyny? 

           

          Co możesz zrobić by w szkole nie było agresji? - odpowiedz głośno lub zapisz na kartce i głosno przeczytaj.

          ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

          21.04.2020 r.

          T: PROMUJEMY OCHRONĘ ŚRODOWISKA - DZIEŃ ZIEMI

          Dzień Ziemi, znany też jako Światowy Dzień Ziemi lub Międzynarodowy Dzień Ziemi – akcje prowadzone corocznie wiosną, których celem jest promowanie postaw proekologicznych w społeczeństwie. Organizatorzy Dnia Ziemi chcą uświadomić politykom i obywatelom, jak kruchy jest ekosystem planety ludzi.

           

          Dzień Ziemi - 12 małych kroków, dzięki którym możemy zmienić świat https://www.ofeminin.pl/swiat-kobiet/to-dla-nas-wazne/dzien-ziemi-12-malych-krokow-dzieki-ktorym-mozemy-zmienic-swiat/g7k7qs1

          Zobacz film: 

          Odpowiedz na pytanie: Co mogę zrobić by chronić nasze środowisko?

          Stwórz plakat zachęcający do ochrony naszego środowiska. Wymyśl ciekawe hasło lub posłuż się jednym z tych: 

          „Dbaj o przyrodę, zakręcaj wodę”,

          „Gdy energię oszczędzamy, życie Ziemi przedłużamy”,

          „Wiedzą to nawet dzieci, że najważniejsza jest segregacja śmieci”,

          „O powietrze dbamy, czystym oddychamy”

          POWODZENIA W TWORZENIU PLAKATU! smiley Możesz wysłać zdjęcie - z przyjemnością obejrzę efekt Twojej pracy.

          ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

          ŚWIĘTA WIELKANOCNE

          ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

          07.04.2020 r.

          T. Tradycje wielkanocne

          Czy znasz zwyczaje wielkanocne? Zobacz film 

          Czy wiesz jakie tradycje kultywowane były dawniej? 

           

          Ze świętami ściśle wiążą się życzenia.  I tutaj mam dla was zadanie. Każdy z was niech napisze życzenia dla koleżanek, kolegów, nauczycieli i przyjaciół. Możesz zrobić kartkę z piękną grafiką. Napisz na niej swoje życzenia i wyślij  koleżankom, kolegom i nauczycielom. Będzie mi bardzo miło otrzymać od Ciebie kartkę z życzeniami. smiley

           

          ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

          31.03.2020 r.

          T. Troska o środowisko naturalne obowiązkiem każdego człowieka

           

          Pamiętajmy że jesteśmy częścią przyrody więc dbajmy o nią w sposób szczególny.
           

          Co możesz zrobić na rzecz oszczędzania wody?

          Twoje hasła zachęcające do oszczędzania wody.

           - podczas mycia zębów nalewamy wody do kubka, a kran zakręcamy,
          - dobrze zakręcamy krany, aby nie kapała woda,
          - obserwujemy krany - jeżeli pojawiają się przecieki, wymieniamy uszczelkę,
          - korzystamy z krótkiego prysznica, a nie z kąpieli w wannie,
          - staramy się używać pralki wtedy, gdy uzbiera się odpowiednia ilość rzeczy do prania,
          - naczynia myjemy w komorze zlewozmywaka, a nie pod bieżącą wodą,
          - warzywa i owoce myjemy w misce, wodę po umyciu możemy wykorzystać do podlania roślin,
          - działki i ogrody podlewamy wieczorem, aby uniknąć szybkiego parowania wody z gleby

          Moje hasło: Oszczędność wody w moim domu nie szkodzi nikomu!
          - Nie marnuj wody, bo to składnik życia i urody!

          Wymyśl swoje hasła!

           

          Co możemy zrobić na rzecz oszczędzania energii elektrycznej?

           Twoje hasła zachęcające do oszczędzania energii elektrycznej

          - używamy światła tylko wtedy, gdy jest nam potrzebne,
          - kupujemy żarówki energooszczędne,
          - włączamy radioodbiorniki, telewizory, komputery tylko wtedy, gdy z nich korzystamy,
          nalewamy do czajników elektrycznych taką ilość wody, jaka jest nam potrzebna

           Moje hasło: Każdego intryguje, gdy elektryczność się marnuje!

          Wymyśl swoje hasła!

           

          Co możemy zrobić na rzecz zmniejszenia ilości odpadów?

          Nasze hasła zachęcające do zmniejszania ilości odpadów

           segregowanie odpadów domowych, by wykorzystać ponownie surowce (butelki szklane, plastik, papier, metale),
          - kupować artykuły pakowane w opakowania wielokrotnego użytku, np. napoje w butelkach szklanych

          Moje hasło: Człowieku młody - segreguj śmieci - a będziesz zdrowszy!

          Wymyśl swoje hasła!

           

          Pamiętajmy że stan otoczenia zależy głównie od postawy nas samych.

           

          Proponuję ankietę do wypełnienia. Pod spodem masz skalę wg której odczytasz wyniki.

           

          Czy moja rodzina żyje w zgodzie z przyrodą?
          1. Czy ty lub ktoś z rodziny zbiera któryś z wymienionych przedmiotów do wtórnego przerobu?
          a) gazety
          b) puszki aluminiowe
          c) szklane butelki i słoiki
          d) wyroby z plastiku
          e) ubrania


          2. Jakie rodzaje dezodorantów są używane w twoim domu?
          a) w kulce
          b) w aerozolu
          c) żaden


          3. Czy pozostawiasz światło zapalone, kiedy wychodzisz z pokoju?
          a) zawsze
          b) często
          c) nigdy


          4. Jeśli rodzina ma samochód, to czy jest on:
          a) na benzynę bezołowiową
          b) na benzynę zwykłą
          c) na ropę
          d) jest zaopatrzony w katalizator


          5. Jeśli wybierasz się na drugi koniec wioski, czy wolisz:
          a) iść pieszo czy jechać rowerem
          b) prosić kogoś, by cię podwiózł samochodem
          c) jechać autobusem


          6. Czy kupujesz napoje:
          a) w zwrotnych butelkach
          b) w kartonach
          c) w butelkach plastikowych


          7. Czy pojemniki na jajka w twoim domu są:
          a) plastikowe
          b) kartonowe
          c) z pianki polistyrenowej
          d) bez względu na to, z czego są, używamy je wielokrotnie


          8. Czy temperatura w twoim pokoju wynosi:
          a) poniżej 18 stopni C
          b) 18 -21
          c) powyżej 21


          9. Czy kupuje się papier toaletowy w twoim domu:
          a) całkowicie makulaturowy
          b) częściowo makulaturowy
          c) nieoznakowany


          10. Czy kupujesz warzywa i owoce:
          a) luzem
          b) opakowane


          11. Jaki rodzaj toreb na zakupy jest używany w twoim domu?
          a) z materiału lub koszyk
          b) reklamówki wielokrotnie używane
          c) reklamówki jednorazowe


          12. Czy w twoim domu używane są pojemniki aerozolowe?
          a) tak
          b) nie


          13. Czy zwykle kąpiesz się :
          a) w wannie
          b) pod prysznicem


          14. Ile elektrycznych urządzeń kuchennych znajduje się w twoim domu?
          a) 10 lub więcej
          b) 5 - 9
          c) mniej niż 5


          15. Jeśli w domu jest pralka automatyczna, czy używana jest wtedy, gdy bęben jest niewypełniony?
          a) zawsze
          b) zwykle
          c) rzadko lub nigdy


          16. Czy w twoim domu używa się papierowych ręczników i serwetek?
          a) często
          b) rzadko
          c) nigdy


          17. Czy twój dom jest dobrze zabezpieczony od przeciągów?
          a) tak, nieźle
          b) tak, bardzo dobrze
          c) nie jest zabezpieczony

          WYNIKI

          1. a - 1, b - 1, c - 1, d - 2, e - 1;

          2. a - 1, b - 0, c - 2;

           3. a - 0, b - 1, c - 2;

          4. a - 0, b - 1, c - 0, d - 2, gdy nie na samochodu - 4p.;

           5. a - 3, b - 0, c - 1;

           6. a - 2, b - 0, c - 0;

           7. a - 0, b - 1, c - 0, d - 2;

          8. a - 2, b - 1, c - 0;

           9. a - 2, b - 1, c - 0;

          10. a - 2, b - 0,

          11. a - 2, b - 1, c - 0;

          12. a - 0, b - 2;

           13. a - 0, b - 2;

          14. a - 0, b - 1, c - 2;

          15. a - 2, b - 1, c - 0;

          16. a - 0, b - 1, c - 2;

          17. a - 1, b - 2, c - 0:

          JEŚLI UZYSKAŁEŚ: 0 - 9 - tak, jeszcze wiele jest do zrobienia w twoim domu. 10 - 21 - zaczynasz powoli nabierać "jasnozielonego" koloru, 22 - 37 - stajesz się coraz bardziej zielony, 38 - 45 - zdecydowanie stoisz po zielonej stronie - żyjesz w zgodzie z przyrodą. Dobra robota, ale nie ustawaj na tym!

          <<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<

           

          24.03.2020 r.

          T. Praca zawodowa naszych rodziców

          Przeczytaj wiersz: Ulubiony zawód
          słowa: M.Szyszko-Kondej

          1. Ja chcę leczyć ludzi,
          będę więc lekarką.
          a ja lubię śpiewać,
          chcę być piosenkarką.
          od tygodnia myślę – kucharz zawód fajny.
          Wolę kominiarza, strój ma cały czarny.

          Ref.:  Fryzjer, żołnierz, czy poeta,
          wciąż sie głowię i nic nie jem.
          co mam wybrać, kto mi powie?
          wiem, wiem, wiem, zostaniesz czarodziejem.

          2. Żeby upiec bułki
          trzeba być piekarzem.
          Ten ,kto leczy koty,
          jest weterynarzem.
          Ja modelką będę, bo uwielbiam modę.
          coś ty, bądź strażakiem, lej na pożar wodę.

          Ref.: Sekretarka czy aktorka,
          szepnij, proszę, mi na uszko.
          Co mam wybrac, kto mi powie?
          wiem, wiem, wiem, zostaniesz z bajki wróżką.

           

          1. Krzyżówka.

                      
          krzyzowka6.JPG               
                         
                      

          Hasła:
          1. Osoba, która czyści kominy.
          2. Osoba, która gotuje w kuchni bądź restauracji.
          3. Osoba, która naprawia buty.
          4. Osoba, grająca w filmie lub teatrze.
          5. Kobieta, demonstrująca stroje podczas pokazów.

          6. Osoba, która zajmuje się rybołówstwem.

           

          Rozwiąż zagadki:

          1. Pani w białym stroju sprzedaje nam z półek buteleczki, tubki, torebki pigułek. 
          2. Kto musi ściąć drzewo mechaniczną piłą, żeby na meble, listwy, desek wystarczyło?
          3. Kto to jest? Odgadnie chyba każde dziecko! Stoi przed orkiestrą. Wywija pałeczką.
          4. Kto nad głowami szczęka nożyczkami? Kiedy nie umiemy fryzury zrobić sami, tego pana odwiedzamy.
          5. To oni, w głębi ziemi, czarne zwalają bryły, żeby we wszystkich oknach jasne się światła paliły.
          6. Jaki zawód ma ten pan, co naprawia każdy kran.
          7. Ma biały fartuch - jak lekarz, ale nie leczy - wypieka.
          8. Nosi biały czepek i biały fartuszek, ażebyś był zdrowy, czasem ukłuć może.
          9. Pani za sklepową ladą kupującego grzecznie wita. Tu odważy, tam domierzy towar dobry, tani, świeży.
          10. Deska, młotek, zręczne ręce, zrobią mebli coraz więcej. 
          11. Kto pracuje w hełmie, pnie się po drabinie, kiedy syczy ogień i gdy woda płynie.
          12. Jak się nazywa taki lekarz, którego pacjent głośno szczeka.

           

          Jaki zawód mają twoi rodzice? Przeprowadź wywiad z rodzicami na temat ich pracy zawodowej. Dowiedz się jakie predyspozycje muszą mieć by dobrze wykonywać swój zawód.

          A ty kim chciałbyś zostać?

           

          Odpowiedzi do zagadek /jeśli nie zgadłeś, to tutaj znajdziesz odpowiedź/

          (aptekarka) (drwal) (dyrygent) (fryzjer) (górnik)  (hydraulik) (piekarz) (pielęgniarka) (sprzedawczyni) (stolarz)  (strażak) (weteryniarz)

          -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------