• ZDALNE NAUCZANIE - plastyka KLASA VII

        • 26 czerwca 2020 r. 

          Zakończenie roku szkolnego 

          ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

          19.06.2020 r.

          T. Powtórzenie i utrwalenie wiadomości

           

           historia sztuki

           historia sztuki

           

          – rodzaje malarstwa

           

          https://kulturawplot.pl/2015/12/02/najwazniejsze-polskie-obrazy/ - obrazy, które powinniśmy znać, film: Bitwa pod Grunwaldem

           – Konstytucja 3maja - animacja

           

          --------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

          12.06.2020 r. Dzień wolny od zajęć dydaktyczno-wychowawczych

          ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

          05.06.2020 r.

          T: Analiza dzieł sztuki – opisujemy obraz

           

          Język sztuki nie jest już Ci obcy. Potrafisz się nim posługiwać by przekazać określone treści dotyczące różnych dzieł.

          Przyjrzyj się uważnie przedstawionym dziełom. Opisz je w zeszycie, a następnie wskaż podobieństwa i różnice w zastosowaniu przez obydwu artystów języka sztuki. Jaki efekt uzyskał malarz dawny, a jakie wrażenie wywołuje praca współczesna?

          Ilustracja

          Leonardo da Vinci, Mona Lisa, farby olejne na drewnie, XVI w.

           

          Jean-Michel Basquiat Mona Lisa Digi-Art

          Jean-Michel Basquiat Mona Lisa (czyt. żan miszel baskia) – farby akrylowe i kredki olejne na płótnie, XX w.

           

          ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

          29.05.2020 r.

          T: Analiza dzieł sztuki

           

          Podręcznik str. 60 - 64. Dokładnie przeczytaj tekst i przyjrzyj się ilustracjom. Zwróć uwagę na szczegóły i detale obrazów.

          Zapoznaj się następującymi terminami:

          - Perspektywa s. 60

          - Światłocień s. 61

          - Plama barwna s. 62

          - Linia s. 63

          22.05.2020 r. 

          T. Analiza dzieł sztuki

           

          Podręcznik str. 52. Dokładnie przeczytaj tekst i przyjrzyj się ilustracjom. Zwróć uwgę na szczegóły i detale obrazów.

           

          W przypadku wszystkich dzieł sztuki i innych wytworów człowieka możemy określić:

          - technikę wykonania i materiał: przeczytaj str.54. Odpowiedz na pytanie: Którymi z określeń opiszesz ukazane dzieła?

          - fakturę: str. 55 Którymi z określeń opiszesz ukazane dzieła?

          - kształty: str. 56 Odpowiedz na pytanie pod tekstem

          - proporcje i skalę: str. 57

          - barwy i kompozycje: str. 58-59

           

          Zadanie: Skonstruuj kompozycję przestrzenną, w której będzie dominować jeden wybrany przez Ciebie środek wyrazu, np. faktura, kompozycja czy barwa. Użyj dowolnych narzędzi i technik. Nadaj swojej pracy dwa tytuły: jeden nawiązujący do tematu i drugi, który będzie zabawą słowną, efektem skojarzeń.

          Czekam na efekty Twojej pracy na przysłanych zdjęciach.

          ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

           

          15.04.2020 r. 

          T. Elementy i środki wyrazu filmu

          Przeciętny film to struktura zbudowana z kilkudziesięciu tysięcy obrazów (klatek) podzielonych na grupy uporządkowane według pewnej hierarchii.

          KLATKA > KADR > UJĘCIE > SCENA > SEKWENCJA > AKT > FILM

          Precyzyjne są tylko definicje klatki i ujęcia. Pojęcia sceny, sekwencji i aktu są już niezbyt jasne i bywają różnie interpretowane, dlatego poniżej znajdują się ich "intuicyjne wyjaśnienia. Trzeba jednak pamiętać, że niejasności dotyczą odbioru filmu przez widza. W przygotowaniu produkcji filmowej opracowuje się najpierw scenariusz (który jest tylko literackim zapisem fabuły), a następnie scenopis, będący już podstawą działania ekipy filmowej i zawierający precyzyjny spis ujęć, scen, planów, ustawienia kamery, scenografii itp. szczegółów. Narzędziem bardzo ułatwiającym przygotowanie zdjęć jest tzw. scenorys (story board).

           

          Scenorys to przedstawiony w formie komiksu plan filmu podzielonego na akty, sekwencje, sceny i ujęcia, w zależności od dokładności opracowania. Najważniejszą zaletą scenorysu jest możliwość wstępnej oceny całości narracji z uwzględnieniem podziału na mniejsze jednostki i nawet sposobu kadrowania. 

          Klatka to pojedynczy obraz naświetlony na taśmie filmowej. Klatek nie widzimy, ponieważ wyświetlane są z szybkością większą niż bezwładność ludzkiego wzroku. Dzięki tej bezwładności kolejne nieruchome klatki zlewają się w pozornie ruchomy obraz.

          Kadr - To co widzimy na ekranie to kadr (chociaż pojęcia klatka i kadr często używane są zamiennie).

          Ujęcie to seria klatek naświetlana na taśmie od uruchomienia do zatrzymania kamery ( w filmie ujęcie otwiera i zamyka przejście montażowe do innego ujęcia). Jest to najmniejsza, niepodzielna jednostka filmowa, chociaż składa się z klatek, których oko ludzkie nie odróżnia jako odrębnych całości.
          Ujęcie ma określoną długość (czas trwania - duration) i najczęściej przedstawia fragment akcji, ale może wypełniać je nieruchomy obraz przedstawiający na wstępie np. miejsce akcji. Każde ujęcie przedstawia z różną dokładnością jakiś wycinek rzeczywistości. Ten wycinek rzeczywistości to plan.

          Scena to fragment filmu składający się przynajmniej z jednego ujęcia (najczęściej kilku), zachowujący jedność czasu, miejsca i akcji.  W wielu filmach bardzo długie ujęcia wypełniają treść niemal całej sceny, ale zwykle jest to wynikiem świadomego wyboru stylistyki. Na ogół scena składa się z kilku lub kilkunastu ujęć przedstawiających to samo zdarzenie, np. kłótnię małżeńską, bójkę, pożegnanie, scenę miłosną itp. Nawet stosunkowo krótka scena zawiera zwykle ujęcia przedstawiające miejsce akcji, główne postaci w całości, oraz kadry przedstawiające na zbliżeniach zemocjonowane twarze.

          Sekwencja - Kilka logicznie powiązanych scen o wspólnym wątku tematycznym tworzy większą jednostkę narracyjną - sekwencję. Pożegnanie dwojga osób można pokazać w jednej scenie, jednak trudno jest w jednej scenie przedstawić np. napad na bank. Filmowa sekwencja napadu może składać się z wielu scen przedstawiających przygotowania do napadu, wejście bandytów do banku, sposób sterroryzowania pracowników, rozpruwanie sejfu, ucieczkę, pościg samochodowy, ujęcie sprawców itp. Na ogół nie mamy problemy ze stwierdzeniem, czy wątek przedstawiany w sekwencji został wyczerpany, ale dla podkreślenia jego zakończenia często sekwencję zamyka inne rodzaj przejścia montażowego, niż w przypadku scen.

          Akt - Ujęcia, sceny i sekwencje stanowią materiał, z którego powstaje film, ale sam film robi się w jakimś celu. Nawet jeśli jest to cel wyłącznie komercyjny, to warunkiem sukcesu jest stworzenie opowieści atrakcyjnej dla widza. Wprawdzie większości współczesnych widzów wystarczy już samo zabijanie (najlepiej z mózgiem tryskającym na obiektyw), ale zanim film osiągnął ten poziom, nawet średnio przygotowany widz oczekiwał nie tylko wartkiej akcji i dowcipnych dialogów, ale pewnego poruszającego "przeżycia". To przeżycie w dawnych czasach zapewniał teatralny dramat, a opowieść filmowa rządzi się podobnymi prawami, jedynie zmodyfikowanymi przez różnice technologiczne i warsztatowe.

          Wiesz już trochę o filmie. Zadanie dla ciebie:

          Nagrywasz filmiki i robisz zdjęcia komórką? Zmontuj je i stwórz własny film!

          Dzięki programom do edycji jest to bardzo proste. Zaloguj się (lub poproś kogoś o pomoc w rejestracji) na kanale YouTube. W zakładce „Narzędzia do tworzenia” znajdziesz „Edytor wideo”. Wymyśl nazwę dla swojego projektu. Dodaj z komputera zdjęcia, filmy i muzykę. Połącz je, tak jak chcesz, na osi czasu pod ekranem wyświetlania filmu. Dodaj efekty i napisy. Jeśli jesteś zadowolona/zadowolony, opublikuj film i udostępnij w internecie.

          Takie filmy możesz robić dla rozrywki lub jako prace domowe, sam lub wspólnie ze znajomymi. Możecie opowiedzieć swoją historię w ciekawy sposób!

          Nagraj krótki film pt. „Przyroda blisko nas”. Film powinien trwać kilka (1-3) minut. Może to być np. film dokumentujący spadający liść, padający deszcz, zachowanie ptaków itd. Nadaj tytuł swojemu filmowi i prześlij mi go do oceny. Czekam.

          --------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

          08.05.2020 r.

          T. O FILMIE

           

          Przeczytaj tekst z podręcznika str. 28-29

          Jak powstał film? Zobacz film:

           

          Jak powstają filmy? Od pomysłu do wielkiego ekranu.

           

          --------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

          24.04.2020 r. 

          T.  HAPPENING I PERFORMANCE

          Podręcznik str. 44. - przeczytaj tekst do strony 47.

          Zobacz jak wygląda happening na filmie: Happening TAK DLA RECYKLINGU 

          I jeszcze kilka wydarzeń:

           

           

          Obejrzyj film:

          Happening Performance. Sztuka Współczesna Movie 

          Mam nadzieję, że wiesz już na czym polega happening i performance. 

           

          Zadanie na ocenę:

          Napisz scenariusz happeningu lub performance, króry mógłby się odbyć np. z okazji Dnia Ziemi w naszej szkole. Zaplanuj działania, kostiumy, rekwizyty, muzykę. Opisz dokładnie, możesz wykonać szkice, rysunki. Czekam na scenariusz napisany w Wordzie /poczta e-mail/. Możesz posłużyć się również Paintem. Jestem pewna, że otrzymam ciekawe scenariusze.

          -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

          17.04.2020 r.

          T. Nowe media w sztuce

           

          - terminy:

          nowe media,  

          sztuka nowych mediów,  

          Sztuka nowych mediów – rodzaj sztuki, w ramach której dzieła tworzone są przy użyciu technologii nowych mediów w tym: sztuki cyfrowej, grafiki komputerowej, animacji komputerowej, sztuki wirtualnej, sztuki internetu, sztuki interaktywnej, gier wideo, robotyki, druku 3D, cyborg art i sztuki jako biotechnologii.

          net art. - Sztuka internetu jako „ruch” jest częścią sztuki mediów i sztuki elektronicznej. Kilkoma podgatunkami sztuki internetu są form artnet radio, browser art, sztuka web, sztuka spamu, ascii art i poezja kodu, a także (częściowo) software art.

           

          Czym jest net art? Zobacz prezentację  https://slideplayer.pl/slide/408707/

          Obejrzyj także: 

           https://www.google.com/search?q=net+art&tbm=isch&source=lnms&sa=X&ved=0ahUKEwjc9Lmb1rLoAhUjQ0EAHSDXDIEQ_AUICigB&biw=1366&bih=625&dpr=1

          --------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

          ŚWIĘTA WIELKANOCNE

          ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

          27.03.2020 r.

          03.04.2020 r.

          Temat realizowany w ciągu 2 lekcji.

          T. Drewniane zabytki naszego regionu - wirtualne wędrówki. Twórczość rysunkowa inspirowana zabytkami.

          Zapoznaj się z wiadomościami nt. architektury drewnianej : https://zabytek.pl/pl/kolekcje/koscioly-i-cerkwie-na-szlaku-architektury-drewnianej-wojewod


          Zadanie: Obejrzyj film na temat kościoła w Haczowie: 

          Wiele innych filmów znajdziesz w Internecie.

          Każdy z was powinien wykonać jedną pracę plastyczną dowolną techniką inspirowaną filmem o kościele w Haczowie. Praca w dowolnym formacie (mały lub duży blok rysunkowy) ma ukazywać właśnie ten obiekt (wnętrze lub bryłę kościoła - jak ci wygodniej). Wielu z was widziało kościół, było w nim. Jeśli nie, to film pokaże ci wygląd z zewnątrz jak i wewnątrz obiektu. Postaraj się, by twoja praca była bardzo starannie wykonana. 

          Wiem, że wykonasz ją wzorowo! Zrób zdjęcie i wyślij mi do oceny

          ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------