• NARODOWE CZYTANIE 2022 W SZKOLE PODSTAWOWEJ W JABŁONICY POLSKIEJ

          • Romantyzm to istota polskości i fundament nowoczesnej tożsamości naszego narodu.

            22 września w Szkole Podstawowej w Jabłonicy Polskiej odbyła się szkolna akcja narodowego czytania. Lekturą jubileuszowej jedenastej odsłony były „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza. Te zachwycające wyjątkową aurą i niezrównanymi opisami natury utwory czytali zaproszeni goście i nauczyciele. Swoimi umiejętnościami pochwalili się również uczniowie klasy V, VI, VII i VIII, którzy zostali Mistrzami Dykcji. Mogliśmy więc wysłuchać prezentacji: E. Prajsnar, E. Krauz, I. Rzeszutek, A. Rymar, N. Hawrot, K. Kwolek, W. Kwolek, O. Michalskiej. Podczas uroczystej akademii poznaliśmy również mistrzów ortografii, którzy zmierzyli się z tekstem dyktanda, będącego fragmentem biografii Adama Mickiewicza. Wśród nagrodzonych znalazła się J. Cwynar, M. Kasprzyk, E. Krauz i U. Kielar.

            Podczas 11. odsłony Narodowego Czytania miało także miejsce rozstrzygnięcie konkursu plastycznego Bohaterowie Ballad i romansów Adama Mickiewicza w obiektywie artysty. Prace wykonane przez uczniów przyczyniły się do uświetnienia uroczystości. Stanowiły piękną dekorację XI odsłony Narodowego Czytania. Zwycięzcy poszczególnych konkursów dostali atrakcyjne nagrody ufundowane przez Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Haczowie. Szkolnym koordynatorem akcji była P. M. Matusz, natomiast współorganizatorami - B. Szafran i A. Górecka.                                                                                    

            M. Matusz

             

          • II edycja „Jesiennych spotkań ze studentami”

          • 20 września Szkołę Podstawową w Jabłonicy Polskiej, w ramach II edycji „Jesiennych spotkań ze studentami”, odwiedził  jej  były uczeń K. Adamczyk – student informatyki . Opowiedział on swoim młodszym kolegom o funkcjonowaniu Karpackiej Państwowej Uczelni w Krośnie. Bardzo wnikliwie scharakteryzował kierunek, który studiuje. Zwrócił między innymi  uwagę na możliwość zdobycia  wiedzy w zakresie funkcjonowania nowoczesnych komputerów i urządzeń z nimi współpracujących oraz uzyskanie umiejętności dotyczących programowania i administrowania systemami informatycznymi. Wspomniał także o aktywnie  działających Studenckich Kołach Naukowych. Ósmoklasiści z dużym zainteresowaniem słuchali  prezentacji starszego kolegi i zadawali liczne pytania.

            Organizatorzy: M. Matusz, A. Górecka

          • "Międzynarodowy Dzień Kropki" w oddziale przedszkolnym

          • 15 września obchodzony jest na całym świecie "Międzynarodowy Dzień Kropki". Jest to święto, które ma na celu pobudzanie kreatywności, pomysłowości, talentu i odwagi w pokonywaniu trudności.

            Dzieci przyszły tego dnia ubrane w grochy, kropki i groszki. Świętowanie rozpoczęliśmy od zapoznania się z historią Vashti. Przedszkolaki wysłuchały opowiadania o dziewczynce, a także obejrzały krótki filmik o tytułowej "Kropce". Aktywnie uczestniczyły w kropeczkowej gimnastyce, wykonywały prace plastyczne, a także ćwiczyły kodowanie. Wszyscy świetnie się bawili.

            Edyta Rachwał

          • Międzynarodowy Projekt Edukacyjny "Z kulturą mi do twarzy"

          • W roku szkolnym 2022/2023 w oddziale przedszkolnym będzie realizowany Międzynarodowy Projekt Edukacyjny "Z kulturą mi do twarzy".

            Cele projektu:

            - promowanie kultury, wysokiej wrażliwości na piękno,

            - rozwijanie poczucia estetyki poprzez kontakt ze sztuką,

            - współpraca z placówkami kulturalnymi i środowiskiem lokalnym,

            - wychowanie w duchu wartości, takich jak: dobro, piękno, altruizm, patriotyzm,

            - kształtowanie empatii i szacunku wobec osób starszych i niepełnosprawnych,

            - kształtowanie poczucia przynależności do kraju, regionu, zapoznanie z ich tradycjami i historią w sposób dostępny dziecku,

            - zapoznanie z normami i zasadami życia społecznego oraz ich przestrzeganie,

            - współpraca z rodzicami, włączanie ich do aktywnych działań na rzecz placówki.

          • NARODOWE CZYTANIE 2022 BALLADY I ROMANSE ADAMA MICKIEWICZA

          • ​​​​​​Zapraszamy uczniów klas V- VIII Szkoły Podstawowej w Jabłonicy Polskiej, nauczycieli, rodziców i przedstawicieli środowiska lokalnego do aktywnego włączenia się w ogólnopolską akcję Narodowego Czytania.

             

            Lekturą jubileuszowej jedenastej odsłony  są  „ Ballady i romanse” Adama Mickiewicza

             

             

            Dwieście lat temu w Wilnie zostały wydane Ballady i romanse Adama Mickiewicza – zbiór poezji, który zapoczątkował w Polsce romantyzm. Młodzieńcze, a jednocześnie bardzo dojrzałe wiersze okazały się przełomowe i dzisiaj trudno wyobrazić sobie bez nich dalsze dzieje naszej literatury. Romantyczność, Świtezianka, Powrót taty, Pani Twardowska i inne niezapomniane utwory tego cyklu od dziesiątków lat łączą pokolenia Polaków. Zachwycają wyjątkową aurą, niezrównanymi opisami natury i mądrą prawdą, że świat musi być sprawiedliwy, dobro nagrodzone, a zło ukarane. Niezwykła wrażliwość, wspaniałe wyczucie języka i wyobraźnia genialnego poety sprawiły, że Ballady i romanse są esencją polskiego romantyzmu. - napisał w liście Prezydent RP Andrzej Duda. 

             

               Szkolna akcja Narodowego Czytania będzie składała się z kilku części:

            - czytelniczej – Mistrz Dykcji- prezentacja fragmentów lektury przez uczniów klas 5-8,

            - ortograficznej-  Mistrz Ortografii- tekst  dyktanda oparty na biografii autora, (klasy 5-8),

            -plastycznej „ Bohaterowie Ballad i romansów Adama Mickiewicza w obiektywie artysty” (klasy 5-8).

             

            Imprezę uświetnią fragmenty utworu czytane przez zaproszonych gości.

             

            Szkolna akcja odbędzie się dnia 22 września o godz.11

             

            Koordynator: M. Matusz

            Organizatorzy: B. Szafran, A. Górecka

             

          • Tydzień dla profilaktyki chorób zakaźnych

          • W ramach akcji tematem przewodnim Tygodnia dla chorób zakaźnych jest przekazywanie wiedzy i umiejętności potrzebnych do dbania o zdrowie własne i najbliższych.

            Uświadomienie potrzeby dbania o własne zdrowie oraz kształtowanie umiejętności niezbędnych do jego ochrony stanowi ważny cel edukacji zdrowotnej. Intensywny rozwój zagrożeń cywilizacyjnych skłania nas do podejmowania bardziej aktywnych metod jej prowadzenia. Wiedza o zdrowiu to pierwszy krok do świadomej i trwałej zmiany postaw, w tym higieniczno-sanitarnych.

            W ramach akcji tematem przewodnim Tygodnia dla chorób zakaźnych jest przekazywanie wiedzy i umiejętności potrzebnych do dbania o zdrowie własne i najbliższych.

            https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/tydzien-dla-profilaktyki-chorob-zakaznych