• "Aktywni Błękitni - szkoła przyjazna wodzie"

• W tym roku szkolnym odbywa się kolejna edycja programu  "Aktywni Błękitni - szkoła przyjazna wodzie". Projekt realizowany jest przez Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie. Jego celem jest rozwijanie w społeczeństwie umiejętności racjonalnego korzystania z zasobów wodnych oraz kształtowanie poprawnych nawyków wykorzystywania wody.

Za nami już kilka działań. Dzieci młodsze (z klas 0-III) miały okazję bliżej przyjrzeć się zjawisku suszy, rozmawialiśmy o codziennym zużyciu wody przez każdego z nas, dyskutowaliśmy również o sposobach jej oszczędzania. Wykonaliśmy kilka doświadczeń z wykorzystaniem wody. Przeprowadzony został także konkurs plastyczny pt. "Woda źródłem życia".

W klasach starszych (VI-VIII) zostały przeprowadzone lekcje według scenariusza "Stop suszy!", "Morze Bałtyckie" z wykorzystaniem prezentacji. Uczniowie z klasy VIII wykonali projekt pt. "Ochrona wód przed zanieczyszczeniem". Natomiast w klasie VI i VII odbył się konkurs wiedzy o Bałtyku.

• Powiatowe Zawody Pływackie

• W dniu 16 i 17 lutego 2023 r. na basenie Posejdon w Brzozowie odbyły się powiatowe zawody pływackie w ramach IMS oraz IDZ. W tych zmaganiach z wielkim powodzeniem zaprezentowały się  uczennice z naszej szkoły.

W czwartek startowała Emilia Balawajder na dystansie 50m stylem grzbietowym zdobywając pierwsze miejsce i tym samym awansowała do kolejnego etapu, do półfinału wojewódzkiego. Marita Owoc płynęła na dystansie 50m również stylem grzbietowym zdobyła - czwarte miejsce.

Piątek  należał do uczennic młodszych:  Liwia Gazda na dystansie 25m – kraulem wywalczyła  drugie miejsce.  Maja Dołęgowska  trzecie miejsce  na grzbiecie. Lena Dołęgowska była czwarta - kraulem. Uczennice młodsze również będą reprezentowały szkołę  w półfinale wojewódzkim, który odbędzie się niebawem.  Gratulujemy dziewczętom i mocno trzymamy kciuki za kolejne wspaniałe występy. Opiekunem podczas zawodów był p. Grzegorz Terlecki.

• Konkurs plastyczny "Woda źródłem życia"

• 15 lutego 2023 r. w klasach 0-3 miało miejsce rozstrzygnięcie konkursu plastycznego pod hasłem "Wod źródłem życia". Konkurs przeprowadzony był w ramach Projektu "Aktywni Błękitni - Szkoła Przyjazna Wodzie". Wszystkie prace były piękne i pomysłowe. Wyłoniono następujących zwycięzców:

I miejsca:

Laura Krupianik - oddział przedszkolny

Zuzanna Mrozek - klasa I

Emilia Józefczyk - klasa II

Gabriel Guśtak - klasa III

Wyróżnienia:

Szymon Kielar, Patryk Rachwał - oddział przedszkolny

Marcin Budyń - klasa I

Adam Prugar - klasa II

Lena Dołęgowska - klasa III

Gratulujemy wszystkim uczestnikom!

E. Rachwał, P. Śnieżek, L. Marecka, M. Liput

• Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej w naszej szkole

• 10 lutego w Szkole Podstawowej w Jabłonicy Polskiej odbył się Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej „Młodzież zapobiega pożarom”. Wzięło w nim udział 31 uczniów, rywalizujących w dwóch grupach wiekowych: klasy I-IV i V-VIII. Po napisaniu testu i przeprowadzeniu eliminacji ustnych wśród najmłodszych uczestników pierwsze miejsce zajął Mikołaj Matusz, drugie Kornelia Rachwał, a trzecie Karol Prajzner. W klasach V-VIII najlepsza okazała się Wiktoria Kwolek – pierwsze miejsce, drugie miejsce zajęła Anna Rymar, a trzecie Jan Filas. Nad właściwym przebiegiem konkursu czuwali druhowie: Karol Śnieżek i Przemysław Włodarz oraz P. Anetta Górecka i Marta Matusz. Zwycięzcy otrzymali dyplomy i atrakcyjne nagrody rzeczowe ufundowane przez OSP w Jabłonicy Polskiej. Uczniowie: Mikołaj Matusz, Kornelia Rachwał, Wiktoria Kwolek i Anna Rymar będą reprezentowali naszą szkołę w etapie gminnym, który odbędzie się 16 marca w Trześniowie.

Marta Matusz

• PRZEGLĄD KOLĘD I PASTORAŁEK HACZÓW 2023

• Pod koniec stycznia 2023 r. pięć uczennic naszej szkoły wzięło udział w organizowanym przez Koło Gospodyń Wiejskich z Haczowa "II Przeglądzie kolęd i pastorałek". Wszystkie nasze wokalistki zaprezentowały się na wysokim poziomie.

W grupie klas 1 - 4

I – miejsce Lilianna Prajzner za wykonanie utworu „W drodze do stajenki”

II – miejsce Zuzanna Tesznar za wykonanie pastorałki „Grajmy Panu”

III – miejsce Małgosia Śnieżek za kolędę „Zaśnij Dziecino”

Kornelia Rachwał zaśpiewała pastorałkę  "Dziś w stajence"

W grupie klas 5 - 8

I – miejsce Julia Tesznar za wykonanie pastorałki „Bóg narodził się”

Więcej informacji i zdjęć z udziałem naszych dziewcząt znajdziesz tutaj

B. Szafran

• MOBILNE LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI

• Dnia 9 lutego naszą szkołę odwiedziły Mobilne Laboratoria Przyszłości – projekt edukacyjno-technologiczny opierający się na nauce przedmiotów ścisłych przez praktyczne doświadczenie. Edukatorzy prowadzący zajęcia przybliżyli uczniom działanie i zastosowanie drukarki 3D oraz gogli VR. Dzięki zastosowaniu tych urządzeń uczniowie będą mogli rozwijać swoje kompetencje i doskonalić umiejętności przydatne na nowoczesnym rynku pracy.